Ugrás a fő tartalomra

"Oszlopos" minta, recepttel / Column swirl with recipe


A képre kattintva az nagyobb méretben is megnyílik.

A Kávés-Mentás szappanom nagyon jó tulajdonságokkal bír. Szuper kis bőrradírozó, hűsítő, méregtelenítő és a bőr zsírosságát szabályozó, friss hatású, és lehet a mintázással is játszani a kávés résznek köszönhetően.
Azért ebben is van egy fejlődési ív - merthogy megint újítottam. :)
/Ez a jó a hobbi szappankészítésben, mindig olyan szappan készül, amilyet kigondolok, semmi sablon vagy szalag-gyártás! ;) /


A mostani szappan - mivel mással...ráálltam, mi tagadás -joghurt hozzáadásával készült egyrészt.
(Megint egy joghurtos... de ha egyszer annyira mese habja van a szappannak tőle!) A szappanmasszába a "Milk in Oil" módszerrel tettem bele megint, látni akartam, most is sikerül-e vagy legutóbb csak a szerencse volt velem - hát, most is jól működött. Nem melegedett túl, bár a formába kerülés után kb. 4-5 órával, amikor kezdett picit gyöngyözni a teteje, biztonsági intézkedésként fél órára betettem a hűtőbe.

Másrészt a mintázási technika egy újabb bravúr! :) a csodás, hatásos, lenyűgöző "Column Swirl" - azaz a "fakockás".
Ez a "Column swirl" megér pár mondatot. Én úgy ismerem a "legendát", hogy Amanda Griffin (Lovin'Soap) ültette át szappankészítési gyakorlatba egy képzőművészeti technika ihletése nyomán (http://www.youtube.com/watch?v=d6egUsZvWu4).
Az ő blogbejegyzése ( http://www.lovinsoap.com/2011/03/the-column-swirl/ ) aztán megteremtette a divatot, és mára szerintem eléggé elterjedt mindenfelé.
A minta lényege egy fakocka, ami lehet négyoldalú, háromoldalú vagy akár henger is, a lefolyatott több színből álló masszába ezt követően pedig fapálcával csíkokat húzunk, meghatározott módon, kívülről a középpont felé (bár szerintem lehet belülről kifelé is, csak akkor másképpen néz ki, nem ilyen "virágosan"):

A kép forrása innen való:  http://cosmeticshomemadecolchique.wordpress.com/2011/07/23/savons-marbrage-funnel-swirl-plutot-que-column-swirl/

Így született meg a 2014-es évad első kávés-mentás szappan-adagja.
A választott hozzávalóim jegyzet-szerűen (így recept is, meg nem is, mert az alapanyagok mennyisége igazából szabadon eldönthető):
  • alap-olajok (hidegen sajtolt napraforgó- és olívaolaj, pálmavaj, kókuszvaj) egyenlő arányban, 5% SF
  • 36%-os V-O aránnyal számolva, 44%-56% joghurt és desztillált víz
  • plus SF-ként ricinusolaj, egy kevéske...
  • illat: borsmenta és citrom illóolaj (tényleg jó a citrom ehhez is!)
  • szín, design: kevés TiO2 pici vízzel előtte feloldva, és átszitált őrölt kávé
És egy plusz poénként, mivel nálunk idehaza valahogyan nincs fakocka, semmilyen, a hulladéknak szánt kiürült vitaminos doboz lett az én "fakockám", némi felkészítés után. (Nehezéknek a kiürült belső üvegcsét feltöltöttem vízzel, és jól lezártam, hogy ne tudjon kifolyni, ha borul az ügy, és kipárnáztam némi papírzsebkendővel...komolyan...szóval kívül pedig több soron cellux-os vízhatlanító körbetekerést kapott.) De működik.

A készítés pillanatfelvételei:
A  képre kattintva az nagyobb méretben is megnyílik.








Megjegyzések

  1. Köszönöm a "továbbképzést", már nagyon várom, hogy kipróbálhassam!

    VálaszTörlés
  2. Névtelen3/23/2015

    Nagyon jól néznek ki :-)
    Azt elarulod, hogy mennyi illóolajat tettél bele (készítettem én is itthon szappant, a narancsos illata teljesen kipárolgott, a mentás ugyanannyi cseppet tartalmazó valamennyire megmaradt)? Szoktad mérni, számolni vagy csak úgyérzésre teszel bele? Előre is köszi!!!!
    Janka

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. 500 gr olajhoz 5 ml borsmenta illóolaj került.
      A narancs az alacsony illékonysági pont miatt tűnt el, a borsmentáé magasabb.

      Törlés

Megjegyzés küldése

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Mosószappan recept / Laundry soap recipe

Mosás ügyében kész fejlődési vonalat jártam már be (nem biztos, hogy a végére értem még...), ahogyan a "mosószappan" cimkéjű bejegyzéseim mutatják. Jelenleg elégedett fázisban vagyok. Saját mosószappan, lereszelve, kiegészítve mosószódával, és szárazon (nem folyékony mosógélnek elkészítve) kerül a mosógép rekeszébe - vagy közvetlenül a ruhák közé szórva, sima ecetes öblítéssel, vagy ha hiányzik az illat, öko öblítővel. Fehér és színes ruháknál is nagyon szépen mos, általában 40-60 fok között megy a program. A történethez hozzátartozik, hogy több szappanos "kolléga" tapasztalata, gyakorlati tanácsai, mintadarabjai segítettek, akár interneten olvasva bejegyzéseiket, akár személyes üzenetváltás során - innen is köszönet nekik a sok segítségért! :) A mosószappanomat is hideg eljárással, kevesebb folyadékkal, tiszta zsiradékból, 0% superfat mutatóval, kevés illóolajjal készítem. (Lehet picit túllúgozni is pár százalékkal, 3-5 százalék bőven elegendő , a szappanka

Borotvaszappan 2.0. recepttel / Shaving soap 2.0 with recipe

Elfogy végre az első verziós borotvaszappan utolsó darabja is. Így eljött az alkalom, hogy továbbfejlesszem az eredeti receptet. A tapasztalatok alapján egy, az arcon szépen felhabosítható, jól kezelhető szappan volt, és a Párom bőre borotválkozás után igencsak ápolt, hidratált és puha lett. Ez szuper! :) Ami problémaként jelentkezett, a több hónapja tartó mindennapi használat eredményeképpen, az a megerősödött és gyorsabb borosta-növekedés. Ez már nem annyira... :( Ennek eredetét a szappanba beletett, jó sok ricinusolajban látom. Ezt már rögtön az első "tünetek" idején sejtettem, és most eszerint módosítottam a receptet, kihagytam belőle. A folyadék gyógynövény-főzete a rozmaring és kamilla mellett jó sok körömvirággal gazdagodott. Ápol, gyógyít, regenerál, igazi csodanövény. Tettem bele kevés fehér agyagot - azt gondolom róla, amellett, hogy tisztítja a bőrt, feltöltheti némi ásványi anyaggal, és mivel a leggyengédebb agyagként nevezik, még az érzékeny bőr is szer

Mézes kamilla-körömvirág szappan receptje / Honey Chamomille-Calendula soap recipe

A szappankészítő tanfolyam után a Mézes Kamilla-Körömvirág szappan volt az első, amit  otthon, egyedül elkészítettem, és azóta is az egyik legkedvesebb szappanom. Kinézetben van némi fejlődés... Pár gondolat, ami a készítés során a tapasztalataimból ered: mézes-méhviaszos szappanról van szó, így a túlmelegedés veszélye fennáll. A formába kerülés után a szappantömb felügyeletet igényel, a zselésedés és a túlmelegedési szakasz általában kb. 4-6 órával később kezdett jelentkezni (látszik a zselésedés, és enyhén fel is púposodik a massza közepe), ilyenkor az segített, hogy hűtőbe tettem, akár többször is 10-15 percre a tömböt, így próbálva szabályozni a hőmérsékletet. Ez eddig bevált.  gyógynövényt lehet a masszába keverni, friss állapotában (bár így bebarnul), szárított és őrölt formában csak nagyon keveset javasolnék. A második adagba például túl sok kamillát tettem, az illata remekül érződött, de használatkor kellemetlenül dörzsölte a bőrünket. Ha a tetejére kerül, szép