Ugrás a fő tartalomra

Sole szappan recepttel / Sole soaps with recipe

Sószappan - mindenféle van. Olyan, mint a "lapos csokoládé, kerek csokoládé, szögletes csokoládé, hosszú, rövid, gömbölyű"...
Van olyan, hogy tiszta sótömb, van sok sós, kevesebb sós, joghurtos sós, és most az oldott sós, a "Sole".

A felsorolásban lévőket már "legyártottam", az utóbbira készültem nagyon, mint "hiányzó gyöngyszemre" - mióta olvastam Judwil első ilyen bejegyzését a Szappan-Főzde blogon.
Az ő nevéhez köthető ennek a szappan-fajtának az itthoni bemutatása, melyet szerencsére német területről az ő segítségével megismerhettünk és megalkothatunk idehaza is. Még ha tengerünk most nincs is, attól még tengert idéző szappanunk lehet. :)

Itt tényleg csak hivatkozni tudok Judwil-re, igazi szakembere a szappantudománynak - szerencsére tőle minden lényeges és fontos ismeret megtudható erről a sószappan fajtáról (is). Annyira jó a leírás nála, hogy bátran bele mertem fogni én is egy adagnyi elkészítéséhez, és szívből ajánlom másoknak is!

Igyekeztem "recepthű" lenni - ugyanúgy használtam Tussah-selymet, cukrot is a só mellett, superfat-nek csak csöppnyi ricinusolajat, és frissítőnek rozmaring és citrom illóolajokat. Gyönyörű színeket sikerült produkálni némi türkiz és zöld mica porokkal.

Este hétkor tettem a pult sarkába a formát pihenni - és éjjel negyed egykor szólt az ébresztő - hogy irány felszeletelni... "mikor még langyos, de már szilárd".
Erről mit is mondjak többet...?

De a szappanok nagyon mutatósak lettek! Így is szeleteltem, meg úgy is (mármint hosszában és keresztben is), így lett eltérő a mintázat is.



Miből készült?
CSAK hozzáértőknek... :) 

180 gr desztillált víz
(30%)= 54 gr tengeri só, előző nap feloldva a vízben
1 mokkáskanál cukor (szintén feloldva a vízben)
70 gr NaOH
4 * 125 gr kókuszolaj, pálmaolaj, olívaolaj, napraforgóolaj
superfat: 1 mokkáskanálnyi ricinusolaj
 0,3 gr Tussah selyemszál - a lúggal együtt oldva
illóolajok: 70 csepp rozmaring és 70 csepp citrom illóolaj
színek: türkizkék és almazöld mica porok, pici olívaolajban kikeverve



Megjegyzések

  1. Névtelen4/18/2014

    Küldök Neked egy naaaaagy mosolyt, íme: :) (Én kaptam is egyet a Judwil által anno bemutatott Sole-ból- imádom!:))

    Szappanos szép napot!

    Omar Anyu

    VálaszTörlés
  2. Én meg puszikat dobálok cserébe - köszönöm!! Neked is, és Judwil-nak is!

    VálaszTörlés
  3. Névtelen10/20/2014

    Eszti, ez a szappan nem csak szép, de isteni jó, olyan nagyon síma és selymes :)

    VálaszTörlés

Megjegyzés küldése

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Mosószappan recept / Laundry soap recipe

Mosás ügyében kész fejlődési vonalat jártam már be (nem biztos, hogy a végére értem még...), ahogyan a "mosószappan" cimkéjű bejegyzéseim mutatják. Jelenleg elégedett fázisban vagyok. Saját mosószappan, lereszelve, kiegészítve mosószódával, és szárazon (nem folyékony mosógélnek elkészítve) kerül a mosógép rekeszébe - vagy közvetlenül a ruhák közé szórva, sima ecetes öblítéssel, vagy ha hiányzik az illat, öko öblítővel. Fehér és színes ruháknál is nagyon szépen mos, általában 40-60 fok között megy a program. A történethez hozzátartozik, hogy több szappanos "kolléga" tapasztalata, gyakorlati tanácsai, mintadarabjai segítettek, akár interneten olvasva bejegyzéseiket, akár személyes üzenetváltás során - innen is köszönet nekik a sok segítségért! :) A mosószappanomat is hideg eljárással, kevesebb folyadékkal, tiszta zsiradékból, 0% superfat mutatóval, kevés illóolajjal készítem. (Lehet picit túllúgozni is pár százalékkal, 3-5 százalék bőven elegendő , a szappanka

Borotvaszappan 2.0. recepttel / Shaving soap 2.0 with recipe

Elfogy végre az első verziós borotvaszappan utolsó darabja is. Így eljött az alkalom, hogy továbbfejlesszem az eredeti receptet. A tapasztalatok alapján egy, az arcon szépen felhabosítható, jól kezelhető szappan volt, és a Párom bőre borotválkozás után igencsak ápolt, hidratált és puha lett. Ez szuper! :) Ami problémaként jelentkezett, a több hónapja tartó mindennapi használat eredményeképpen, az a megerősödött és gyorsabb borosta-növekedés. Ez már nem annyira... :( Ennek eredetét a szappanba beletett, jó sok ricinusolajban látom. Ezt már rögtön az első "tünetek" idején sejtettem, és most eszerint módosítottam a receptet, kihagytam belőle. A folyadék gyógynövény-főzete a rozmaring és kamilla mellett jó sok körömvirággal gazdagodott. Ápol, gyógyít, regenerál, igazi csodanövény. Tettem bele kevés fehér agyagot - azt gondolom róla, amellett, hogy tisztítja a bőrt, feltöltheti némi ásványi anyaggal, és mivel a leggyengédebb agyagként nevezik, még az érzékeny bőr is szer

Mézes kamilla-körömvirág szappan receptje / Honey Chamomille-Calendula soap recipe

A szappankészítő tanfolyam után a Mézes Kamilla-Körömvirág szappan volt az első, amit  otthon, egyedül elkészítettem, és azóta is az egyik legkedvesebb szappanom. Kinézetben van némi fejlődés... Pár gondolat, ami a készítés során a tapasztalataimból ered: mézes-méhviaszos szappanról van szó, így a túlmelegedés veszélye fennáll. A formába kerülés után a szappantömb felügyeletet igényel, a zselésedés és a túlmelegedési szakasz általában kb. 4-6 órával később kezdett jelentkezni (látszik a zselésedés, és enyhén fel is púposodik a massza közepe), ilyenkor az segített, hogy hűtőbe tettem, akár többször is 10-15 percre a tömböt, így próbálva szabályozni a hőmérsékletet. Ez eddig bevált.  gyógynövényt lehet a masszába keverni, friss állapotában (bár így bebarnul), szárított és őrölt formában csak nagyon keveset javasolnék. A második adagba például túl sok kamillát tettem, az illata remekül érződött, de használatkor kellemetlenül dörzsölte a bőrünket. Ha a tetejére kerül, szép