11/26/2013

Csipkebogyó szappan szuper dizájnnal / Rosehip soap super design

Barátnőm kérésére Csipkebogyó szappant öntöttem a minap.

Csipkebogyó szappanok saját pecséttel :)

Csodás csipkebogyó macerátumos olívaolaj, és a többi, szokásos alap-olaj mellé gondolatnyi ricinusolaj is került bele a krémesebb hab céljából. A folyadék szintén csipkebogyó vizes kivonata, jó erős, egész éjjel áztatott adag lett. (Merthogy a csipkebogyót nem forrázzuk, hanem langyos vízben 6-8 órán át áztatjuk.)

Illat-fixáló zabpehely-liszt, andalító illatkompozícióként rózsa-geránium-levendula-édeskömény illóolajok jutottak még a masszába.
A mintázáshoz arany és mályva színű mica port választottam, a technika a mostanában megszeretett "öntéses".

- Aki videón is megnézné, szeretettel ajánlom Celine oldalait, a "Making..." / "Cutting..." részeket (iamhandmade.com, The Soaperstar). Valami zseniális szappanokat készít! -

Szóval mindent elkövettem, hogy igazán szép legyen. És valahogy a szappan is szép akart most lenni. :)

A teteje minta is csinos lett. ( SoapQueen-nél a bemutató, hogyan is készült.)


Az első szeletnél már ígéretesnek tűnt a mintázás eredménye:


És az "igazság" képekben - nagyon izgalmas, különleges minták születtek! Wow! :)



Csipkebogyó szappanok terítéken







11/20/2013

Rooibos szappan recepttel / Rooibos soap with recipe

Egy kedves felkérésnek köszönhetően ismét elkészíthettem a szinte már elfeledett kis Rooibos szappanomat. Pedig emlékszem, milyen finom, lágy habja volt, és hogy mennyire puhává és simává vált tőle a bőr fürdés után. :)
A Rooibos tea nagyszerű gyógynövény, mindennapos fogyasztásra kimondottan ajánlható. Külsőleg a bőrnek is kimondottan jót tesz, szülőhazájában Afrikában pl. az ekcémás problémák kezelésére a fürdővízhez öntenek egy jó adag erősre elkészített főzetet. A teáról bővebben lehet olvasni itt.

A szappanom hozzávalói nem bonyolultak:
(A recept közzétételénél feltételezem, hogy szakértő, illetve gyakorló szappankészítők olvassák azt. Így itt nem térek ki külön a biztonsági szabályokra és az elkészítés menetére sem. Picit bővebben ellenben írtam már róla itt. )

125-125 gr az alapolajokból, azaz hidegen sajtolt olívaolaj, hidegen sajtolt napraforgóolaj, kókuszolaj és pálmaolaj.
180 gr erős Rooibos tea főzet (desztillált vízzel, és a hűtőben jól lehűtve)
70 gr nátrium-hidroxid
extra ápolóként:
1 teáskanál ricinusolaj
1 teáskanál termelői méz
az illat "rögzítésére":
1 teáskanál átszitált zabpehelyliszt
a választott  illóolajok: édesnarancs (de lehet bergamott is), geránium és levendula
díszítéshez pedig:
1 kiskanálnyi, vízben előre feloldott titánium-dioxid

A kész szappan a narancsos-fahéjas "ikertestvére", a titánium-dioxiddal halványított szappan adagot egyszerűen beleöntöttem az alapmasszába, szép magasról indítva.

A tetején némi maradék csíkozása, evőpálcikával kavirnyálás, és kész is. Másnapra némileg szappanporos lett, de már nem izgat a kérdés, hiszen legutóbb rájöttem már a megoldásra.

Rooibos szappanok , szépen szeletekben, vicces mintával

Rooibos szappanok, a mintázat kész "Rorschach-tesz" :)


Rooibos szappan a formából kivéve, még egyben

Fahéjas Mézeskalács szappan / Gingerbread soap with cinnamon


Még mindig a téli szappanok sorozatnál tartok - ezúttal a mézes körömvirágos szappanom - melynek receptje is megtalálható itt - kapott egy kis "tuningot" és változott át fahéjas-citrusos gyönyörűséggé.

A szappan alaprecept nem változott, viszont egy részébe finom fahéj őrlemény került, ami már önmagában is illatossá teszi a művet, de az extra illóolajokat sem sajnáltam: mandarin, grapefruit, fahéj és szegfűszeg, melyek így együtt igazán fantasztikusak, meleg és barátságos jelleget adnak a szappannak.
Attól azért tartottam, hogy a fahéj miatt túlmelegszik a szappan, mivel méz is van benne, és majdnem sikerült is neki... 15 perc a hűtőben megoldotta a kérdést, utána megnyugodott a tömb a formában.

A fahéj illóolaj külsőleg is érvényesülő gyógyhatásai között szerepel, hogy antimikrobiális hatású, rovarcsípés enyhítő, vérkeringés-fokozó, hangulat-javító, enyhe afrodiziákum. :)
Habár mennyisége a szappanban nem olyan jelentős, magas vérnyomással betegeskedők, illetve kismamák, kisgyermekek, és érzékeny bőrűek részére kevéssé ajánlott. 

A mintázás a mostanában megszeretett  "öntéses technika" szerinti, amit kimondottan egyszerű kivitelezni, és élvezem, hogy a szeletelésig abszolut izgulhatok azon, hogy milyen eredmény született.

Amint a képen is látszik, a tömb így egyben még igencsak titokzatos:
Fahéjas-narancsos szappan tömb még egészben

Aztán az első szeletnél már lehet örömködni, és a többinél is szépen sorban, hiszen mindegyik különbözik a másiktól:
Fahéjas-narancsos szappanok már felszeletelve


Fahéjas-narancsos szappanok mintája picit nagyobb méretben

Karácsonyi szappanok, ding-dong, ding-dong... mivel már csak 5 HÉT VAN addig! :) :) :)

11/13/2013

Karácsonyi szappanok csomagolás tervezés / Christmas soaps packaging plans

Megint a csomagolásról.
Ha már karácsony, legyen a csomagolás is ünnepi, igaz? De mi van akkor, ha a szappan önmagában is szép? (Kicsit elfogult vagyok, az igaz.)
Szóval mennyi az elég, mennyi a szükséges? Ízléses legyen, de ne giccses? Legyen díszcsomagolás, vagy elég a masni?
Nekem így is-úgy is tetszik. Hát, próbálkozom...

Kis ízelítő képekben:


Az a jó, hogy még én sem tudom, melyiket ki kapja majd... :) 







"Last Minute" karácsonyi szappanok / "Last minute" Christmas soaps

Úgy adódott, hogy még két kívánságot teljesítenem kellett az ünnepekig - legyen mézes kamilla-körömvirág és jázminos szappan is.
Még éppen belefért az időbe. Az élményfürdés így garantálható karácsony első napjára - december 25-re.
A tegnap esti ténykedés "gyermekei": 


A jázminos egyszerű szappan alapot kapott (annyira nem is egyszerű, olívaolajból pl. azt az isteni csipkebogyós maceráltat tettem bele, ami az ősz elején készült), némi ricinus olaj kiegészítéssel, a gazdagabb habzás miatt.
A massza egy részéhez hozzákevert gyönyörű mályva mica pigment adja a díszítést. Az illat pedig tiszta levendula és jázmin illóolaj eredménye. A minta a mostanában szokásommá vált "Mantra-hullám".

Jázminos levendulás szappan


A mézes kamilla-körömvirág a már ismertetett recept szerint készült. Csodálatos szárított kamillát sikerült nemrég szereznem, így nem is sajnáltam a főzetből, persze körömvirág is van benne elég, ami saját szedés. :) Termelői méz, ugyanonnan méhviasz, ennél természetesebb nem is lehetne. Az olajok között ebben is a csipkebogyós olívaolaj rejtőzik. Az illata "karácsonyos": fahéj, szegfűszeg, narancs és fenyő illóolaj adja. Minta, csillám, és kész is.

Mézes Kamilla-Körömvirág

 A felszeletelés képei:

Felsorakoztak a jázminos szappanok

A másik oldalról is előnyösek... :)

Gyönyörűen gélesedett mézes kamilla-körömvirág szappanok

A hullám minta csodásan néz ki, pici csillám is a tetejükön

11/09/2013

Ajándék karácsonyi szappanok csomagolása / Gift soaps for Christmas - packaging

Egy adagnyi ajándék szappan végre átadásra készen! :) Elkészültem a csomagolással, egész aranyosak lettek.


Karácsonyi öntőforma, válogatott alapanyagok, ünnepi illat, csillámpor, arany lametta kötöző, még a címke feliratán a betűtípus is elegáns-cirádás. :) :) :)
Remélem, a leendő megajándékozottak megéreznek majd valamit abból a sok-sok aprólékos, odafigyelő mozzanatból, ami ezeknek a szappanoknak a készítését végigkísérték, és örömmel használják majd.
Viszlát, picikéim! :)

11/08/2013

Mosószappan recept / Laundry soap recipe

Mosás ügyében kész fejlődési vonalat jártam már be (nem biztos, hogy a végére értem még...), ahogyan a "mosószappan" cimkéjű bejegyzéseim mutatják.
Jelenleg elégedett fázisban vagyok. Saját mosószappan, lereszelve, kiegészítve mosószódával, és szárazon (nem folyékony mosógélnek elkészítve) kerül a mosógép rekeszébe - vagy közvetlenül a ruhák közé szórva, sima ecetes öblítéssel, vagy ha hiányzik az illat, öko öblítővel. Fehér és színes ruháknál is nagyon szépen mos, általában 40-60 fok között megy a program.
A történethez hozzátartozik, hogy több szappanos "kolléga" tapasztalata, gyakorlati tanácsai, mintadarabjai segítettek, akár interneten olvasva bejegyzéseiket, akár személyes üzenetváltás során - innen is köszönet nekik a sok segítségért! :)

A mosószappanomat is hideg eljárással, kevesebb folyadékkal, tiszta zsiradékból, 0% superfat mutatóval, kevés illóolajjal készítem.
(Lehet picit túllúgozni is pár százalékkal, 3-5 százalék bőven elegendő, a szappankalkulátorba ez esetben -(mínusz)3 vagy -5%-ot kell írni a sf mutatóhoz a számoláshoz. A lényeg, hogy ne legyen a szappanban elreagálatlan zsiradék.) 

Az én alapreceptem:
500 gr sertés zsír
180 gr desztillált víz
72 gr NaOH
kb. 50 csepp (olcsóbb) illóolaj - levendula, vagy citrom, vagy eukaliptusz, valami friss

Az eljárás a hideg szappankészítés szabályai szerinti.
A következő tapasztalataim vannak:
  • "Évekig tart", mire a szappan eléri a pudingosodási fázist. Szinte féltem a botmixerem közben, úgyhogy többször is megállok, hagyom pihenni a masszát, csak kevergetem közben.
  • A kevesebb folyadék, és az extra olaj hiánya miatt kb. 5-6 órával a formába kerülés után már ki is lehet szedni, és fel kell szeletelni, utána már késő, egyben marad a tömb...
  • A szappanok kívülről kicsit sárgábbak lesznek érés során, belül szép fehér színűek maradnak, ez reszelésnél látszik. Ez a mosást szerintem nem befolyásolja.
  • Ugyanúgy érlelni kell a szappanokat, legalább 4 hétig.

Egy kis montázs az esti szappankészítés fázisairól: (rákattintva nagyobb lesz)


Mosószappan recept mosószódával: (2014.01.15.)

Kipróbáltam egy mososzódával "dúsított" változatot is, az ötletet ill. a receptjét Ildikó osztotta meg a Szappan Téka blogon (http://szappanteka.blogspot.hu/2012/10/mososzappan.html).

A másféle recept ezek alapján nálam úgy alakult, hogy:
250 gr sertés szír
250 gr pálmazsír
ugyanúgy 180 gr desztillált víz
72 gr NaOH
illóolajok: fenyő és citrom
És a szalag-fázisnál 3 evőkanál mosószóda

Tapasztalatok:
1. elég gyorsan összeállt a massza, pár perc alatt, mint más szappanoknál - ez jó! Innentől szerintem ez lesz az alap-zsíradék arány.
2. a formába kerüléstől számított 3 óra múlva már úgy gondoltam, felszeletelem - és jól tettem, mert bár még meleg volt, de már szinte határeset-kemény! Lehet, hogy különálló formákba kellene öntenem. De most így is jó.
Érési idő ugyanúgy négy hét. 


Update 2019-ben, a mindennapok tanulsága

Őszinte leszek, a mosószappanos kísérleteket abbahagytam. Lelkes voltam, öko-tudatos, meg minden. A szép, jó minőségű, nem olcsó ruháink pedig folyamatosan, mosásról-mosásra mentek tönkre. Az anyaguk eldurvult, keményedett, a fehérek szürkék lettek, a színesek fakultak, az ecetes öblítő szagát is megutáltam. Kb. egy év alatt teljes gardrób-csere lett a vége. Amit nyertem a réven, azt elvesztettem a vámon. 

Úgyhogy, aki a mosószappanos korszaka elején tart és még lelkes, a világért sem beszélem le róla. 
Nálam ez már lecsengett.