1/21/2015

"Luxus Diószappan" / "Luxury Walnut Soap"

A dió, a dió... szinte mindenki udvarában áll egy - már maga a fa is csodás és mitikus, több része is gyógyhatású, az arany dióbél meg olyan finom csemege!
A diószappanból, amióta csak  készítem, mindig kér valaki az ismerősök közül. De variálgatom, mindig másmilyen mintázással készül, és tény, hogy még nem találtam meg az állandó külsőt neki. (Talán nem is kellene kínlódni a mintával, mert a szappanmassza önmagában is szép melegbarna színt ad, csak valami illendő pecsétet készíteni? ... nos, még az is lehet!)

Ami fontos eddig benne, a nyár közepén gyűjtött diólevéllel házasított és hetekig érlelt olívaolaj, illetve a szárított diólevélből egy karakteres főzet. Most először maga a finom dióbél is belekerült: pár aranybarna szemet diódarálóval finomra daráltam, majd kőmozsárban, óvatosan adagolt pár kiskanál kihűtött diólevél-főzettel pépessé kevertem. Friss diókrém lett, benne a dióolaj, az ásványi anyagok, a vitaminok, hmmm..
(Aki szeretne kiművelődni a dió csodálatos tulajdonságaiból, szeretettel ajánlom neki Orosz Péter: Könyv a dióról című online tudásgyűjteményét - valami szenzációs!)
A szappanban meglepetés luxus összetevők még a gondolatnyi házi joghurt és némi organikus sheavaj, az illatát pedig keserűmandula illatolajtól kapta.
Szóval kérem, ilyen gazdag szappant kreálni már szenvedély! :)
Íme az eredmény, ugye gyönyörű:


A mintát átrajzoltam glicerinnel kevert arany csillámporral:


És a legújabb s.k. szappanpecsét műgyantából:





Borotvaszappan 3.0. vegyes lúgozással, recepttel / Shaving soap 3.0 mixed lye recipe

Úgy tűnik, nem indulhat az év másként, mint borotvaszappan készítéssel. Pont tavaly ilyenkor készült a legutóbbi adag - és kitartott egész évben. (Pedig minden nap borotválkozik a Drágám, de takarékosan használja hogy ne fogyjon olyan gyorsan, mert olyan jó...) Így most kerülhetett sor egy új verzióra.
Sokat olvastam és beszélgettünk is szappanos ismerősök között a vegyes lúgozású szappanról és annak előnyeiről. Nem túl elterjedt dolog, gyakorlatilag a nátrium-hidroxid és a kálium-hidroxid összeházasításáról van szó, szilárd szappanban. Kicsit fura.
A kálium-hidroxidról az az általános ismeret,hogy alapvetően a meleg eljárással készített mindenféle folyékony szappanokhoz (kézmosó szappan, sampon, mosószer, mosogatószer) használják.Különböző arányú keveréssel viszont a "normál" NaOH-s lúgozású szappanban a habzási tulajdonság és a hab tartóssága pozitívan befolyásolható vele. Erre a kísérletre nem mondhatok nem-et....
Találtam egy kiváló tesztelő videót (Experiments with Shaving Soap (testing KOH & NaOH ratios and percentage of Stearic Acid); ahol a különböző NaOH-KOH arányokkal készült (meleg eljárásos) szappanokat próbálja ki a fiatalember. Ajánlom mindenkinek, látványos és informatív!
Viszont a nagy talány számomra az volt, hogy mindez hideg eljárással is kivitelezhető-e? Az új receptet összeállítottam, a kiválasztott arány 50-50%, és a bátorság is megvan, mert másnak is sikerült már. :)

Ezúttal csak kókuszolajjal, sertészsírral és olívaolajjal dolgoztam, a folyadék körömvirág-százszorszép főzet, tuningolónak ricinusolaj, glicerin, joghurt és montmorillonit zöld agyag került bele. Illatban nagyszerű: rozmaring, szantálfa és babérlevél illóolajok keveréke ad egy férfias, földes de mégis friss jelleget.
A tapasztalatokról: sok mixelés kellett a masszához, és lassan szilárdult meg; másnap reggel még gyanúsan lágy volt, két napig állt a formában kiszedés előtt. De nagy az öröm, mert szilárd lett a szappan, szép és illatos!
A díszítés kis extra kedveskedés, fa pecsét (hobbiboltokban sokféle kapható) utólag kipingálva glicerinben elkevert csillámporral. Gyorsabban megvan ez a pepecselés, mint amennyinek így leírva tűnhet. :)



Az idei recept* - gondolom kitart egy évig ez az adag is...:
(*figyelem: CSAK szakértő gyakorlott szappankészítőknek!)
36% V-O arány, 5% SF
100 gr kókuszolaj
100 gr sertészsír
100 gr olívaolaj
108 gr folyadék (desztillált víz, gyógynövény főzet)
NaOH  21,5 gr
KOH 30 gr
(külön kiszámoltam a szükséges 100% NaOH, és a 100% KOH mennyiségeket szappanrecept-számlálóval, majd a kapott értékeket elosztottam kettővel.)
a plusz adalékok:
1 mokkáskanál shea vaj
1/2 mokkáskanál ricinusolaj
1/2 mokkáskanál glicerin
1/2 mokkáskanál joghurt
1 mokkáskanál zöld agyag (Montmorillonit)
50 csepp rozmaring, 20 csepp szantálfa és 20 csepp babérlevél illóolaj


Egy hónap múlva jövök a habzási élmény- és fotóbeszámolóval, ígérem.