12/24/2013

Évértékelés 2013 / Evaluation of the year 2013

Évértékelés 2013 - a szappanok jegyében

Úgy érzem, az év végével időszerű összegzést és számvetést tenni az elmúlt időszakról a szappanozási hobbim elindulása és fejlődése szempontjából.

Azzal,  hogy részt vettem egy szappankészítő tanfolyamon, előzetesen az volt a célom, hogy magamnak tudjak a kis érzékeny-problémás bőröm miatt, a boltinál olcsóbban és a saját ízlésem szerinti szappant készíteni. Gondoltam, pár havonta néhány darab elkészül, és megleszünk...
El sem képzeltem, hogy ilyen érdeklődéssel, izgalommal, belső motiváltsággal fordulok egy nagyszerű, örömmel és sikerélménnyel gazdagító új hobbi felé.

Azóta szappan szappant követ...
Alapanyagok folyamatos próbálgatása, a készítési rutin elmélyítése, szerencsés hibák (mint tanulópénzek), "dizájn" variációk - a saját vonulat megtalálásának kövei.
Fontos volt egy jó alaprecept, ahol a hozzávalók ár-érték arányban, a honi lehetőségek figyelembevételével, a "praktikusan értékes" jellemző mentén kerülnek kiválasztásra.
Személyes érdeklődésem a gyógynövények iránt hozta a különféle gyógynövény-főzetek és illóolajok tudatos használatát, egyben rávett a fitoterápiás és aromaterápiás ismereteim bővítésére is.
És hogy a jól kigondolt belső tartalomnak hogyan adjunk külső formát? - a kinézet, a design a legjobb az egészben, mert szinte kimeríthetetlen kútja a kreativitásnak.
A praktikum fontos eleme még, hogy ugyanúgy gondolni kell arra, milyen lesz a szappan "utóélete" ill. igazi élete (tárolás, felcímkézés, csomagolás, eltarthatóság, megfelelő fürdőszobai szappantartó, stb.), ez még mindig fejlesztés alatt...



Rengeteg tapasztalatot szerezhettem eddig, és szerencsés vagyok, mert pozitív visszajelzésekből sincs hiány. Köszönet illeti a családtagjaimat, lelkes barátaimat, ismerőseimet, akik ez idő alatt elfogadták, kipróbálták, használták, tesztelték a szappanjaimat (és mellesleg "megszabadítottak" a folyton gyarapodó készlettől), "lájkolák" és kommentelték a FB-on közzétett darabokat. Hálás vagyok, mert mindez támogat és lelkesít, új ötleteket és irányokat ad, ezt pedig nekik köszönhetem!
http://www.flickr.com/photos/2cute4youfavors/3382758563/

Az internet is segített a fejlődésben, tapasztalat-cserében, sok-sok kedves és ugyancsak lelkes "szappanos társ" lett az ismeretlen ismerősöm idehaza és a világ túlfelén.
Szíves és önzetlen segítőim voltak az év során Zefír, aki szappant főz (http://szappanom.blog.hu/), Margó a Szappanfaluból (http://szappanfalu.blogspot.hu/) és Benke Erika (http://benkeerikaszappan.blogspot.hu/), rengeteget tanultam/tanulok mások blog bejegyzéseiből is, szeretem Heni / Ördögszappan (http://ordogszappan.blogspot.hu/) írásait, csakúgy mint Judwil / Szappan-Főzde (http://judwilsoap.blogspot.hu/), Andrea / Angyalomszappan (http://angyalomszappan.hu) és a Házikence Tanoda (http://hazikence.hu/) bejegyzéseit. Szívesen olvasom tanácsaikat, tapasztalataikat!

A külföldi oldalakat sem hagyhatom ki, az aztán a kánaán - a személyes kedvencek (és csak az elsők a sorban, mert az aztán jó hosszú lenne): many-many thanks to IamHandmade / Soaperstar (http://www.youtube.com/user/TheSoaperstar) a szuper No1. készítős/szeletelős videókért, Celine egy igazi ihletőm. Aztán a sok-sok elméleti és gyakorlati útmutatást adó SoapQueen (http://www.soapqueen.com/) és Candle&Soap (http://candleandsoap.about.com/) szuper-részletes, értelmes cikkeiért, valamint az ugyancsak kimerítően részletes és alapos Soaping101 (http://www.youtube.com/user/soaping101) videóiért. Ezeket tényleg minden szappankészítőnek szívből ajánlom.

Érdekes és izgalmas nyomon követni, ki hol tart ebben a "világban", és hozzájuk viszonyítva büszkének lenni a saját fejlődésemre. A blogírást eleinte saját magam és ismerőseim szórakoztatására indítottam el. Jó látni, honnan hová tartok, hogy van mindenről pár sor emlék, feljegyzés. Menet közben időről-időre átcsúszik "tanítósdi"-ba, hiszen a megismert, megszerzett tudást én is tovább szeretném adni.
Nem tudom, hányan olvassák a bejegyzéseimet, azt sem, tetszik-e vagy hasznosnak gondolják-e azokat. Így járnak a szösszenetek az éterben... De szeretem, ha kapok visszajelzést! :)

Szóval - 2013 egy jó kis év volt! És már van készülő lista a tervezett projektekről... :) :) :)



12/17/2013

"Hippi Kávé" szappan / "Hippy Coffee" soap

Az év végi szappanszertár nagytakarítás és a recycling jegyében egy tüneményes szappant alkothattam.

"Hippi Kávé"-ra kereszteltem, az összevissza hozzávalók vegyítése miatt. A felvágáskor félrerakott szappan szélek, frissen megformázott kis golyócskák, régebben készült és a polcon árválkodó szappan lereszelve - most mind egybe kerültek.

Az alap masszát fehérítettem picike titánium-dioxiddal. Azután a felébe kávés szappan reszeléke (mentás-eukaliptuszos illatú) került, ettől olyan "stracciatella" kinézetű lett. Az illat felfrissítésére eukaliptusz illóolajat adtam még hozzá. A rétegezés hangsúlyosabb elválasztására kakaóport szitáltam közé, de csak vékonyan.
Még a forma kibélelésekor a papír szélén előre kimértem és bejelöltem, hol lesz elvágva szeletekre a tömb. A teteje díszítéshez félretett, szintén kávés szappanból gyúrt picike golyók egy részét így pont a felvágási vonalak közepére tudtam tenni, a többit meg "csak úgy" belenyomkodtam.

Számomra nagyon kellemes a kapott összhatás. Jó dolog az újrahasznosítás a szappanoknál is. :)



p.s.
Miért "Hippi" kávés szappan? Mert amikor nézegettem a Simply Soap blogot, kinézetre azonnal megtetszett a "Hippy Chic" és testvére, az "Urban Chic". A mintát megjegyeztem azzal, hogy "majd egyszer én is...". Hát ezért lett ez hippi. 



12/12/2013

Mézeskalács szappanok "átadásra készen" / Gingerbread soaps "ready for handover"


Pam-pam-pam, pam-pam-pam, dúbi-dúbi-dú..., (mármint "Jingle bells, jingle bells, jingle all the way"...) és közben csomagolok.

Ma a "Mézeskalács" szappan kapott szép ünnepi külsőt, ajándékozásra méltót.

Maga a szappan: kellemes tapintás, változatos minta, finom fahéj illat, színben illő díszpapír, huncut kunkorok a kötözőszalagon - nem is kell ennél több.
(Talán csak az öröm mosolya a megajándékozott arcán az ünnep estéjén. Erre még pár napot várni kell, sebaj.)

Mézeskalács szappanok

12/09/2013

Jázmin szappan és Mézes körömvirág szappan - becsomagolva / Jasmine soap and Honey Calendula soap - wrapped

Ürül a szappanérlelő polc... fogy a csomagolópapír és a cimke...

A hétvégén a karácsonyra készített jázmin szappan és egy adag mézes körömvirág szappan került díszes pucc-köntösbe.

Mintha tudnák, hogy ajándékba lesznek - lágy, sima, formás kis jószágok lettek. :)

Jázmin szappan karácsonyi csomagolásban


Mézes körömvirág szappan karácsonyi csomagolásban


12/03/2013

Levendula szappan / Lavender soap

Ma eljutottam oda, hogy elkészült az első, végre lila színű levendula szappanom.
A színélményt mica porral értem el, csillámosan mély és kellemes árnyalatot kaptam legutóbb.

A növényi színezékkel előállított lila szín a jövő évre tervezett projektek között van, még be kell szereznem hozzá az alapanyagot. :) Most a mica pornak is nagyon örültem.

A beltartalom a szokásos, megbízható alaprecept szerinti, inkább a mintázásra akartam fektetni a hangsúlyt.
(De azért a levendulaolaj tihanyi, ahhoz olyan romantikusan ragaszkodom, mert szerintem az az igazi...)

A mintánál megint valami olyat akartam kipróbálni, amit eddig másoknál már sokszor láttam. Így muszáj volt rájönnöm, hogyan kell a "tigris csíkos mintát" (ún. Tiger swirl) készíteni. Amilyen egyszerű, olyan nagyszerű -a technikáról majd készítek egy külön bejegyzést.

Természetesen alig bírtam ki, hogy végre felszeletelhessem. Nem kimondottan az elképzelések szerinti, valószínűleg azért, mert csak fél adagnyi masszát készítettem, nem úgy terült, hogy kiadja az igazi "tigris" mintát, inkább olyan, mint a "Zebra" minta. (Olyat meg már sikerült produkálnom, a sárgarépás és a csokis levendula szappannál.)
Nem baj, attól még nagyon tetszik, nem is tagadom. :)

Vízkereszt napjára meg is érik. Soká lesz...

Levendula szappan "tigris csíkos" mintával




11/26/2013

Csipkebogyó szappan szuper dizájnnal / Rosehip soap super design

Barátnőm kérésére Csipkebogyó szappant öntöttem a minap.

Csipkebogyó szappanok saját pecséttel :)

Csodás csipkebogyó macerátumos olívaolaj, és a többi, szokásos alap-olaj mellé gondolatnyi ricinusolaj is került bele a krémesebb hab céljából. A folyadék szintén csipkebogyó vizes kivonata, jó erős, egész éjjel áztatott adag lett. (Merthogy a csipkebogyót nem forrázzuk, hanem langyos vízben 6-8 órán át áztatjuk.)

Illat-fixáló zabpehely-liszt, andalító illatkompozícióként rózsa-geránium-levendula-édeskömény illóolajok jutottak még a masszába.
A mintázáshoz arany és mályva színű mica port választottam, a technika a mostanában megszeretett "öntéses".

- Aki videón is megnézné, szeretettel ajánlom Celine oldalait, a "Making..." / "Cutting..." részeket (iamhandmade.com, The Soaperstar). Valami zseniális szappanokat készít! -

Szóval mindent elkövettem, hogy igazán szép legyen. És valahogy a szappan is szép akart most lenni. :)

A teteje minta is csinos lett. ( SoapQueen-nél a bemutató, hogyan is készült.)


Az első szeletnél már ígéretesnek tűnt a mintázás eredménye:


És az "igazság" képekben - nagyon izgalmas, különleges minták születtek! Wow! :)



Csipkebogyó szappanok terítéken







11/20/2013

Rooibos szappan recepttel / Rooibos soap with recipe

Egy kedves felkérésnek köszönhetően ismét elkészíthettem a szinte már elfeledett kis Rooibos szappanomat. Pedig emlékszem, milyen finom, lágy habja volt, és hogy mennyire puhává és simává vált tőle a bőr fürdés után. :)
A Rooibos tea nagyszerű gyógynövény, mindennapos fogyasztásra kimondottan ajánlható. Külsőleg a bőrnek is kimondottan jót tesz, szülőhazájában Afrikában pl. az ekcémás problémák kezelésére a fürdővízhez öntenek egy jó adag erősre elkészített főzetet. A teáról bővebben lehet olvasni itt.

A szappanom hozzávalói nem bonyolultak:
(A recept közzétételénél feltételezem, hogy szakértő, illetve gyakorló szappankészítők olvassák azt. Így itt nem térek ki külön a biztonsági szabályokra és az elkészítés menetére sem. Picit bővebben ellenben írtam már róla itt. )

125-125 gr az alapolajokból, azaz hidegen sajtolt olívaolaj, hidegen sajtolt napraforgóolaj, kókuszolaj és pálmaolaj.
180 gr erős Rooibos tea főzet (desztillált vízzel, és a hűtőben jól lehűtve)
70 gr nátrium-hidroxid
extra ápolóként:
1 teáskanál ricinusolaj
1 teáskanál termelői méz
az illat "rögzítésére":
1 teáskanál átszitált zabpehelyliszt
a választott  illóolajok: édesnarancs (de lehet bergamott is), geránium és levendula
díszítéshez pedig:
1 kiskanálnyi, vízben előre feloldott titánium-dioxid

A kész szappan a narancsos-fahéjas "ikertestvére", a titánium-dioxiddal halványított szappan adagot egyszerűen beleöntöttem az alapmasszába, szép magasról indítva.

A tetején némi maradék csíkozása, evőpálcikával kavirnyálás, és kész is. Másnapra némileg szappanporos lett, de már nem izgat a kérdés, hiszen legutóbb rájöttem már a megoldásra.

Rooibos szappanok , szépen szeletekben, vicces mintával

Rooibos szappanok, a mintázat kész "Rorschach-tesz" :)


Rooibos szappan a formából kivéve, még egyben

Fahéjas Mézeskalács szappan / Gingerbread soap with cinnamon


Még mindig a téli szappanok sorozatnál tartok - ezúttal a mézes körömvirágos szappanom - melynek receptje is megtalálható itt - kapott egy kis "tuningot" és változott át fahéjas-citrusos gyönyörűséggé.

A szappan alaprecept nem változott, viszont egy részébe finom fahéj őrlemény került, ami már önmagában is illatossá teszi a művet, de az extra illóolajokat sem sajnáltam: mandarin, grapefruit, fahéj és szegfűszeg, melyek így együtt igazán fantasztikusak, meleg és barátságos jelleget adnak a szappannak.
Attól azért tartottam, hogy a fahéj miatt túlmelegszik a szappan, mivel méz is van benne, és majdnem sikerült is neki... 15 perc a hűtőben megoldotta a kérdést, utána megnyugodott a tömb a formában.

A fahéj illóolaj külsőleg is érvényesülő gyógyhatásai között szerepel, hogy antimikrobiális hatású, rovarcsípés enyhítő, vérkeringés-fokozó, hangulat-javító, enyhe afrodiziákum. :)
Habár mennyisége a szappanban nem olyan jelentős, magas vérnyomással betegeskedők, illetve kismamák, kisgyermekek, és érzékeny bőrűek részére kevéssé ajánlott. 

A mintázás a mostanában megszeretett  "öntéses technika" szerinti, amit kimondottan egyszerű kivitelezni, és élvezem, hogy a szeletelésig abszolut izgulhatok azon, hogy milyen eredmény született.

Amint a képen is látszik, a tömb így egyben még igencsak titokzatos:
Fahéjas-narancsos szappan tömb még egészben

Aztán az első szeletnél már lehet örömködni, és a többinél is szépen sorban, hiszen mindegyik különbözik a másiktól:
Fahéjas-narancsos szappanok már felszeletelve


Fahéjas-narancsos szappanok mintája picit nagyobb méretben

Karácsonyi szappanok, ding-dong, ding-dong... mivel már csak 5 HÉT VAN addig! :) :) :)

11/13/2013

Karácsonyi szappanok csomagolás tervezés / Christmas soaps packaging plans

Megint a csomagolásról.
Ha már karácsony, legyen a csomagolás is ünnepi, igaz? De mi van akkor, ha a szappan önmagában is szép? (Kicsit elfogult vagyok, az igaz.)
Szóval mennyi az elég, mennyi a szükséges? Ízléses legyen, de ne giccses? Legyen díszcsomagolás, vagy elég a masni?
Nekem így is-úgy is tetszik. Hát, próbálkozom...

Kis ízelítő képekben:


Az a jó, hogy még én sem tudom, melyiket ki kapja majd... :) 







"Last Minute" karácsonyi szappanok / "Last minute" Christmas soaps

Úgy adódott, hogy még két kívánságot teljesítenem kellett az ünnepekig - legyen mézes kamilla-körömvirág és jázminos szappan is.
Még éppen belefért az időbe. Az élményfürdés így garantálható karácsony első napjára - december 25-re.
A tegnap esti ténykedés "gyermekei": 


A jázminos egyszerű szappan alapot kapott (annyira nem is egyszerű, olívaolajból pl. azt az isteni csipkebogyós maceráltat tettem bele, ami az ősz elején készült), némi ricinus olaj kiegészítéssel, a gazdagabb habzás miatt.
A massza egy részéhez hozzákevert gyönyörű mályva mica pigment adja a díszítést. Az illat pedig tiszta levendula és jázmin illóolaj eredménye. A minta a mostanában szokásommá vált "Mantra-hullám".

Jázminos levendulás szappan


A mézes kamilla-körömvirág a már ismertetett recept szerint készült. Csodálatos szárított kamillát sikerült nemrég szereznem, így nem is sajnáltam a főzetből, persze körömvirág is van benne elég, ami saját szedés. :) Termelői méz, ugyanonnan méhviasz, ennél természetesebb nem is lehetne. Az olajok között ebben is a csipkebogyós olívaolaj rejtőzik. Az illata "karácsonyos": fahéj, szegfűszeg, narancs és fenyő illóolaj adja. Minta, csillám, és kész is.

Mézes Kamilla-Körömvirág

 A felszeletelés képei:

Felsorakoztak a jázminos szappanok

A másik oldalról is előnyösek... :)

Gyönyörűen gélesedett mézes kamilla-körömvirág szappanok

A hullám minta csodásan néz ki, pici csillám is a tetejükön

11/09/2013

Ajándék karácsonyi szappanok csomagolása / Gift soaps for Christmas - packaging

Egy adagnyi ajándék szappan végre átadásra készen! :) Elkészültem a csomagolással, egész aranyosak lettek.


Karácsonyi öntőforma, válogatott alapanyagok, ünnepi illat, csillámpor, arany lametta kötöző, még a címke feliratán a betűtípus is elegáns-cirádás. :) :) :)
Remélem, a leendő megajándékozottak megéreznek majd valamit abból a sok-sok aprólékos, odafigyelő mozzanatból, ami ezeknek a szappanoknak a készítését végigkísérték, és örömmel használják majd.
Viszlát, picikéim! :)

11/08/2013

Mosószappan recept / Laundry soap recipe

Mosás ügyében kész fejlődési vonalat jártam már be (nem biztos, hogy a végére értem még...), ahogyan a "mosószappan" cimkéjű bejegyzéseim mutatják.
Jelenleg elégedett fázisban vagyok. Saját mosószappan, lereszelve, kiegészítve mosószódával, és szárazon (nem folyékony mosógélnek elkészítve) kerül a mosógép rekeszébe - vagy közvetlenül a ruhák közé szórva, sima ecetes öblítéssel, vagy ha hiányzik az illat, öko öblítővel. Fehér és színes ruháknál is nagyon szépen mos, általában 40-60 fok között megy a program.
A történethez hozzátartozik, hogy több szappanos "kolléga" tapasztalata, gyakorlati tanácsai, mintadarabjai segítettek, akár interneten olvasva bejegyzéseiket, akár személyes üzenetváltás során - innen is köszönet nekik a sok segítségért! :)

A mosószappanomat is hideg eljárással, kevesebb folyadékkal, tiszta zsiradékból, 0% superfat mutatóval, kevés illóolajjal készítem.
(Lehet picit túllúgozni is pár százalékkal, 3-5 százalék bőven elegendő, a szappankalkulátorba ez esetben -(mínusz)3 vagy -5%-ot kell írni a sf mutatóhoz a számoláshoz. A lényeg, hogy ne legyen a szappanban elreagálatlan zsiradék.) 

Az én alapreceptem:
500 gr sertés zsír
180 gr desztillált víz
72 gr NaOH
kb. 50 csepp (olcsóbb) illóolaj - levendula, vagy citrom, vagy eukaliptusz, valami friss

Az eljárás a hideg szappankészítés szabályai szerinti.
A következő tapasztalataim vannak:
  • "Évekig tart", mire a szappan eléri a pudingosodási fázist. Szinte féltem a botmixerem közben, úgyhogy többször is megállok, hagyom pihenni a masszát, csak kevergetem közben.
  • A kevesebb folyadék, és az extra olaj hiánya miatt kb. 5-6 órával a formába kerülés után már ki is lehet szedni, és fel kell szeletelni, utána már késő, egyben marad a tömb...
  • A szappanok kívülről kicsit sárgábbak lesznek érés során, belül szép fehér színűek maradnak, ez reszelésnél látszik. Ez a mosást szerintem nem befolyásolja.
  • Ugyanúgy érlelni kell a szappanokat, legalább 4 hétig.

Egy kis montázs az esti szappankészítés fázisairól: (rákattintva nagyobb lesz)


Mosószappan recept mosószódával: (2014.01.15.)

Kipróbáltam egy mososzódával "dúsított" változatot is, az ötletet ill. a receptjét Ildikó osztotta meg a Szappan Téka blogon (http://szappanteka.blogspot.hu/2012/10/mososzappan.html).

A másféle recept ezek alapján nálam úgy alakult, hogy:
250 gr sertés szír
250 gr pálmazsír
ugyanúgy 180 gr desztillált víz
72 gr NaOH
illóolajok: fenyő és citrom
És a szalag-fázisnál 3 evőkanál mosószóda

Tapasztalatok:
1. elég gyorsan összeállt a massza, pár perc alatt, mint más szappanoknál - ez jó! Innentől szerintem ez lesz az alap-zsíradék arány.
2. a formába kerüléstől számított 3 óra múlva már úgy gondoltam, felszeletelem - és jól tettem, mert bár még meleg volt, de már szinte határeset-kemény! Lehet, hogy különálló formákba kellene öntenem. De most így is jó.
Érési idő ugyanúgy négy hét. 


Update 2019-ben, a mindennapok tanulsága

Őszinte leszek, a mosószappanos kísérleteket abbahagytam. Lelkes voltam, öko-tudatos, meg minden. A szép, jó minőségű, nem olcsó ruháink pedig folyamatosan, mosásról-mosásra mentek tönkre. Az anyaguk eldurvult, keményedett, a fehérek szürkék lettek, a színesek fakultak, az ecetes öblítő szagát is megutáltam. Kb. egy év alatt teljes gardrób-csere lett a vége. Amit nyertem a réven, azt elvesztettem a vámon. 

Úgyhogy, aki a mosószappanos korszaka elején tart és még lelkes, a világért sem beszélem le róla. 
Nálam ez már lecsengett.



10/27/2013

Diószappan kakaós "csoda"-mintával / Walnut soap with cocoa drop swirl


A legutóbbi diószappan egészen jó lett már. Selymes hab, finom illat, kellemes hatás. Úgy akartam ebbe egy kis izgalmasságot belevinni, hogy az elért tulajdonságok megmaradnak.
A kakaóport választottam. A szappanba került kakaóvaj is extra ápolóként, a kakaópor ezzel harmonizál. Emellett eszembe jutott jónéhány finom süteményrecept (kezdjük a zserbóval, folytassuk bármilyen diós-csokoládés édességgel), ahol a dió és a kakaó nagyon jó barátságban vannak. :)

Így aztán a diószappan masszája az eddig legjobban bevált recept szerinti, van benne
- diólevél és orvosi kamilla főzet
- diólevéllel érlelt (macerált) olívaolaj az alapolajok között
- extra ápolóként shea vaj és kakaóvaj
- illatát isteni friss, citromos 100%-os kubeba illóolaj adja

A szappanmassza egy kis részét 1 teáskanálnyi holland kakaóporral kevertem ki, és az általam "öntéses" technikának nevezett módszerrel került a már formában lévő masszába.
Ez a technika nagyon egyszerű, és teljes meglepetés, milyen eredményt kapunk. Felvágáskor az ember nem győz örömködni, milyen szép, különleges íveket rajzolt az öntés a masszába.

Mindegyik szappan különböző, nincs két egyforma 

Ez a kép is önmagáért beszél


Csipkebogyó szappan / Rosehip soap

Pár héttel ezelőtt kimentünk a "vadonba", kökényt és csipkebogyót szedni. A csipkebogyóból a szárítás mellett természetesen jutott némi egy üvegnyi olívaolajos áztatásba is, melytől az olaj igazán szép narancsos árnyalatot kapott, illetve kár, hogy nincs szagos internet, így nem tudom megmutatni, milyen isteni friss csipkebogyó illata lett.

Emellett vállalkoztam egy igazán rabszolgamunkának is felfogható dologra, szedtem ugyanis néhány igen érett bogyót is, azzal a szándékkal, hogy a csipkebogyó húsát is beleteszem majd egy adag új szappanba. Aki már próbálta valaha is azt a sziszifuszi munkát megvalósítani, hogy azt a csekélyke húsanyagot a vékony héj és a hihetetlenül szőrös-szúrós magok közül a lehető legtisztább állapotban kiszabadítja és összegyűjti, az értheti, hogy miért gondolom azt, lehet hogy ez volt az első és utolsó ilyen beltartalmú szappan, amit készítettem... :)
A kinyert csipkebogyó húst desztillált vízzel hígítottam, gyönyörű narancssárga folyadék lett, ez ment a lúg-alapba.

A szappan tehát az alap olajokban csipkebogyó-macerátumos olívaolajjal, a folyadék-alap csipkebogyó hússal készült, az illatosítás pedig narancs-geránium-rózsa illóolaj keverékéből áll.  
A színe persze nem narancssárga, a lúgoldat igencsak barnás-bordós lett, és a szappan is egy enyhe tejeskávé barnából mély bordó színre változott a formából kivétel után.



A tetején egy kis extra díszítés, egy pici szappanmasszát titánium-dioxiddal világosítottam, pöttyökben tettem a massza tetejére, és fogpiszkálóval ívet húztam a pöttyökből. 
(Hát... már eléggé kötött a massza, nem terült el és simult bele olyan szépen. Inkább olyan, mintha sok kismadár tisztelte volna meg...)

Decemberben már élvezhető is a csodálatos bőrápoló hatása, legalább is ezt várom tőle. 




10/24/2013

Szappanpor / Soap ash

A hideg eljárásos szappankészítés során tapasztalható, hogy a szappan tetejére – de akár az egész külső részére – vékony rétegben fehér lerakódás / kiválás telepszik.
(Nem azonos azzal, amikor nem takargatjuk be a formát, és a szappan túl hamar történő kihűlésével "megfázik", azaz a szappan törik, morzsálódik. Itt elméletileg minden a nagykönyv szerint zajlik.)
Ez a jelenség / probléma engem elég régóta foglalkoztatott, és őszintén bosszantott is. Ráadásul meg voltam győződve róla, hogy az én hibám, hogy biztosan valamit rosszul csinálok. És szabályos bűntudatom volt, amikor vizes szivaccsal törölgettem a szappankáim tetejét, hogy csalok, mert el akarom tüntetni a bénaságom nyomát... végül arra jutottam, inkább csak hülye vagyok, mert ennyi erővel utána is lehetne nézni, mi ez, és mit lehet tenni vele. :)
Az okosabb szappanos honlapokról informálódva, ez egy természetes velejárója a szappankészítésnek, a még friss szappanmasszában az elreagálatlan lúg lép reakcióba a levegővel, innen a „fehér hamu”.  Ártalmatlan, viszont nem szép, és elrejti a sok gonddal elkészített mintázást is.

A „porosodást” / „hamusodást” befolyásolja a massza összetétele, a választott illóolajok, egyéb alapanyagok, melyek befolyásolják az elszappanosodást, meg hogy hígabban vagy sűrűbb pudingosan került a formába a massza (ez utóbbi kevésbé hajlamosít), na és a páratartalom (az alacsonyabb előnyösebb), a Föld forgása, a Hold-állás… J

A kialakult fehér rétegtől többféle módon meg lehet szabadulni, ill. pár trükkel meg lehet előzni a kialakulását. Összegyűjtve az internet témába vágó okosságait, a következőket lehet megpróbálni:

1.    Levegőtől való elzárás: a formába öntött masszát légmentesen (fólia alatt) letakarva hagyjuk 24 órán keresztül, majd ebből kibontva, és csak egy kartonlappal lefedve a formát, 3-4 nap múlva szedjük ki és szeleteljük a szappant. Ez tejes/ magasabb cukortartalmú ( pl. gyümölcspépet tartalmazó) szappanoknál kockázatos, mert könnyen túlmelegedhetnek.
2.    Kémiai védelem: a formába öntött massza tetejét kb. negyed óra elteltével vékony rétegben befújjuk 91%-os isopropil alkohollal, majd ezt megismételjük a gélesedés kezdetekor, és a formából való kivételnél is. Ez gyorsan párolgó alkohol, vékony légzáró rétegként szolgál.
3.   Méhviasz: a szappanreceptbe csempészünk kevéske olvasztott méhviaszt. Saját tapasztalatom szerint megerősíthetem, a méhviasz tartalmú szappanjaim nem mutatnak kifehéredési hajlamot. 



A már „fehérke” szappanokról a lehetséges eltávolítási módok is többfélék lehetnek, listázom, miket találtam (természetesen ezeknél is a szappanok fogdosásához kell védőkesztyű):

   Lemosás: magától értetődik – hideg vizes csap alá tartva, vagy csak megnedvesített szivaccsal (vagy akár vizes ecset) óvatosan lemossuk a fehér réteget. Megszáradva egész szép eredményt hoz, azonban nem kíméli a csillámokat, rászórt szárított növényi díszítést.

  Dörzsi: hölgyek előnyben! – régi nejlon harisnyával óvatosan leradírozzuk a szappankát. Hátránya u.az, mint az előzőnek.

Hideg merítés: desztillált vízben megmerítjük a szappant, majd szépen megszárítjuk. Elméletileg működik.

Forró mártózás: ha csak a teteje porosodott meg, a szappant tetejével lefelé, a felső részét belemerítve forró vízbe mártjuk kb. 10 másodpercre. Hátránya: ha bénázunk, megégeti a kezünket, és a szappan is belepottyanhat, ill. lásd az előzőeket.

 Lassú átgőzölés: lábaskában csöndesen forró víz, mely fölé óvatosan odatartjuk a szappant, 1-2 percig. A gőz szépen eltünteti a szappanport. De eltart egy darabig, míg minden szappan egyesével sorra kerül. Ha meg nem figyelünk oda, mártózás lesz belőle. 

Gyors átgőzölés: szerintem ez a tuti. Háztartási gőzgép, vagy egyszerűbben gőzölős vasaló kell hozzá, magasabb gőzfokozatra állítva, melyet így a szappanok felett szépen 2-3 cm magasságban végighúzunk párszor. A szappanokat lenedvesíti, és a szódahamut szépen eltünteti.

Készítettem egy saját szappanpor-eltüntetési képsorozatot is, szemléltetve a forró merítés és a vasalós átgőzölés eredményeit. 

A középső sor még "szappanporos":



A fehér réteg közelebbről:

Az átgőzölt sor:

 A forró merítéses sor (látszik, hogy kicsit vizesebbek maradtak):


Száradás után viszont nincs különbség közöttük, szép, kellemesen fényes réteg az eredmény.


"Okosságaim" forrásai:

egy szuper kis videó: Soaping 101: http://www.youtube.com/watch?v=I3WiX6sD-fY#t=182





Nos? Viszlát szappanhamu!

10/18/2013

"Jégvilág" szappan öntött mintázással / "Ice world" soap with drop swirl technique

A múlt hétvégén elkészült a téli sorozat tervezetten utolsó darabja - valami kékesen csillogót képzeltem el, friss téli illatokkal vegyítve.
És kipróbáltam végre az ún. öntött mintázási technikát (én legalább is így hívom), ami gyakorlatilag abból áll, hogy az alapmasszából kiveszünk egy-egy kisebb adagot és színt adunk neki, majd az alapmassza formába öntése után szép magasról hosszanti irányban oda-vissza határozottan belecsurgatjuk a színes adagokat. Ezt pl. Celine-nél igen gyakran látom, bámulatos mintázatú szappanokat tud így produkálni.

A megálmodott szappan tehát a teljesen bevált alapmasszából készült, egyenlő arányban hidegen sajtolt olívaolaj és napraforgóolaj, kókuszvaj és pálmavaj, a folyadék-alapja sima desztillált víz. Extra ápolóként került bele mandulaolaj és ricinusolaj (dúsabb habot kívánva elérni), illóolajok pedig levendula, eukaliptusz és cédrus.
A színezésnél a nagyobb adag szappanhoz került egy fél mokkáskanálnyi, előre vízben kikevert titánium-dioxid, a két kisebb adaghoz pedig kék és világos arany mica por.
A tetejéhez hagytam egy csipetnyit a keverőtálban, hosszanti csíkokban és nagyobb pöttyökben elrendeztem a tetején, és jöhetett a díszítgetés-kavargálás az evőpálcikával. Nem lett rossz... :)



Másnap azért már estefelé igencsak izgultam. Még az a 24 óra is milyen keservesen telik néha... reggel a formából már kivettem, de még elég lágy volt, így ott kellett hagynom még "szikkadni" napközben a munkapulton. 
Úgy láttam, a kék színt azért átalakította a lúg. Jóval fakóbb lett (de olyan "barátságosan visszafogott").


Este az igazság pillanata - sokkal szebb lett, mint amire számítottam!


 Ilyen szép mintájú szappanokat most készítettem először - olyan tüneményesek!


Mézes kamilla-körömvirág szappan receptje / Honey Chamomille-Calendula soap recipe

A szappankészítő tanfolyam után a Mézes Kamilla-Körömvirág szappan volt az első, amit  otthon, egyedül elkészítettem, és azóta is az egyik legkedvesebb szappanom.



Kinézetben van némi fejlődés...
Pár gondolat, ami a készítés során a tapasztalataimból ered:

  • mézes-méhviaszos szappanról van szó, így a túlmelegedés veszélye fennáll. A formába kerülés után a szappantömb felügyeletet igényel, a zselésedés és a túlmelegedési szakasz általában kb. 4-6 órával később kezdett jelentkezni (látszik a zselésedés, és enyhén fel is púposodik a massza közepe), ilyenkor az segített, hogy hűtőbe tettem, akár többször is 10-15 percre a tömböt, így próbálva szabályozni a hőmérsékletet. Ez eddig bevált. 
  • gyógynövényt lehet a masszába keverni, friss állapotában (bár így bebarnul), szárított és őrölt formában csak nagyon keveset javasolnék. A második adagba például túl sok kamillát tettem, az illata remekül érződött, de használatkor kellemetlenül dörzsölte a bőrünket. Ha a tetejére kerül, szépen díszít, de felvágásnál meg végigcsíkozza a szappan oldalát.
  • a méhviaszt felolvasztani sem egyszerű. Lehet simán az olajok közé rakni, és velük együtt olvasztani, de az olvadáspontja magasabb, mint az olajoké, és így az egész olajmassza picit melegebb lesz, erre jó odafigyelni. Lehet üvegtálkában vízgőz felett olvasztani, az kicsit macerás, vagy üvegcsében berakni a mikrohullámú sütőbe pár pillanatra.

  • ebben a receptben általában nem használok illóolajat, hogy érezni lehessen rajta a méz és a méhviasz illatát. Viszont el tudok képzelni bele kamilla illóolajat, az még illik is hozzá.

A receptben az én általam alkalmazott eljárások szerepelnek. Mint mindent, ezt is lehet másképpen, más sorrenddel készíteni.
A megadott mennyiségek kb. 800 grammos tömböt adnak ki, ennél nagyobb tömbhöz arányaiban több anyagot lehet használni. (http://creativiky.hu/program/receptszamolo.php)

Víz-olaj arány: 36%
Superfat mutató: 5%

120 gr kókuszvaj
120 gr pálmavaj
120 gr hidegen sajtolt olívaolaj
120 gr hidegen sajtolt napraforgóolaj
5 gr shea vaj
20 gr méhviasz

10 gr termelői méz

180 gr desztillált vízzel készített kamilla-körömvirág főzet (azaz erős teát készítünk)
70 gr NaOH

1.) A mindenféle kötelező biztonsági előkészület megtétele (hosszú ujjú és szárú ruházat, zárt cipő, gumikesztyű, védőszemüveg, nyitott ablak, mosogatóba jeges hideg víz, munkaasztal leterítve, szappanöntő forma kibélelve, minden előkészítve a kezed ügyébe, kutya-macska-gyerek-jóurad elküldve a környékedről). Bár feltételezem, aki szappanreceptet olvas, tisztában van a biztonsági szabályokkal és a helyes szappankészítési eljárással... :) ez nem konyhai recept!

2.) A hűtőhideg folyadék alapban a jeges-hideg vízbe helyezve lassan, apránként és óvatosan feloldjuk a lúgot, folytonos hűtés-kevergetés mellett, mindig ellenőrizve a hőmérsékletet. A szellőztetés fontos, és nem hajolunk az edény fölé - az oldódás közben keletkező lúg gőze ártalmas/mérgező!

Láttam már olyan videót, aki a lúg feloldása után teszi hozzá a mézet, és vele együtt hűti folyamatosan a lúgot. Ha világosabb színű szappan a cél, érdemes figyelni, hogy kb. 40 fok fölé ne menjen az oldat hőmérséklete, ellenkező esetben a mézben lévő cukor karamellizálódik. Én pont szeretem, hogy szép mélysárga a szappanom, mondjuk nem is itt rakom hozzá a masszához a mézet, hanem az összeöntéskor.

3.) Az olaj-keverékhez a vajakat olvasztom fel először a méhviasszal együtt, mert a szobahőmérsékletű olajokat csak utána öntöm hozzá, ez a trükk segít lehűteni kicsit a keveréket. Itt is ellenőrizendő a hőmérséklet.

4.) Nálam az összeöntési hőfok 40-42 C-nál van. A megfelelő hőmérsékletű olajkeverékhez lassan hozzáöntöm a lúgoldatot, és lágyabb "pudingosodásig" keverem botmixerrel. Itt kerül bele nálam a méz. Átkeverem, itt már igencsak gyorsan szilárdul a massza. Mehet is a formába, a tetejére pár csipetnyi szárított virág. Letakarom és indulhat a leskelődés-figyelgetés. Félóránként/óránként azért ránézek. Ha úgy látom, "vészhelyzet van", irány a hűtő egy negyed órára.

Ennyi. 48 óra elteltével szeletelhető, és 6 hét után már használható is.  Mivel nincs benne illóolaj, az érzékenyebb bőrűek is bátrabban használhatják, de mivel méhészeti anyagokat tartalmaz, csecsemőknél és mézre, virágporra allergiásoknál nem ajánlott.





10/17/2013

Szappan napló / Soap making log

Van egy "kincses" füzetem, egy szappankészítési napló. Ebbe kerül minden elkészített adag pontos receptje, dátumokkal, kiegészítésekkel, amolyan házi dokumentációs gyűjtemény.


Így mindig tudom, a szappanokba mi került, bármikor újra ugyanúgy elkészíthetem őket, és ha valami nem sikerült, hát az is ott van, emlékbe...

Mellesleg az én véleményem az, hogy a szappankészítés ahhoz azért elég bonyolult folyamat, hogy csak úgy, fejből lehessen nyomni. Nem "érzésre" készülnek, mint az őseink idejében, a mai (divatos? elvárt? szokásos?) eljárásrend pontos és ellenőrzött számításokon alapul, hobbi-szappankészítőként is ez a minimum, hogy mindennek nyoma van.


Az első bejegyzés március 30-i. Azóta már a hétvégén a 47-dik szappan adag készült el... :) Mennyi sok szép szappan! És mennyi tapasztalat...
És - még mennyi van előttem! Ez a legjobb :)