7/30/2013

Gyakorlat teszi a mestert... / Practice makes mastery...

Valamikor tettem egy olyan megjegyzést, hogy ész nélkül nem kell szappant készíteni... illetve lehet, de minek? Mintha mostanában magam ellen dolgoznék, de komolyan.
Az új baki "szenvedő alanya" egy amúgy szerintem jól kigondolt samponszappan. A főzet csalán és rozmaring, az olajoknál enyhén megnövelt arány a kókusz-és pálmavaj javára, a habzás és a keménység okán (ezt akkor is tudtam ám... mármint hogy keményebbnek szánom!), és ricinusolaj is került bele bő kézzel, szintén a habzás és a hajnövesztő/dúsító hatás kedvéért. Illata levendula, geránium és rozmaring. Ami még fontos, Superfat mutatója 2-3%, azaz nem akartam, hogy annyi elszappanosítatlan olaj maradjon benne. A "normál" 5% mintha sok lenne nekem samponként, nem szeretem, ha ragad, elnehezül a hajam a sok többlettől (annak ellenére, hogy tisztességesen kiöblítem almaecetes vízzel).
Szó, ami szó, szép kellemes vajkaramell színű szappan lett, amit egy hétvégi utazás előtt készítettem el, és két napig formában volt, hazaérkezéskor szándékoztam felszeletelni. AZ ELEVE KEMÉNYEBBRE TERVEZETT, ÉS A KEVESEBB SF MIATT IS KEVÉSBÉ LÁGY SZAPPANT... csak gratulálni tudok magamnak, jelen állapotában már nem szeletelhető...


Mentő-ötletem persze van, megvárom, hogy a TÖMB (még leírni is kész röhej) megérjen, azután lereszelem, felfőzöm többszörös mennyiségű vízzel, és megpróbálok folyékony sampont készíteni belőle. Ha kész, és használható, ígérem jelezni fogom.

p.s. Valóban lereszeltem, de nem vittem tovább a samponszappan-vonalat, helyette kiváló mosószappan lett belőle... :)

Mosógél-gyártás / Making washing liquid

A saját házi mosószappanról már írtam itt. Viszont a pozitív tapasztalatok nyomán érdemesnek mutatkozott a továbbfejlesztés.
Szerencsére Zefír oldalán olvashattam a mosógél készítésről, hát persze, hogy megcsináltam! A saját, hidegen készült, (túllúgozott) mosószappan egy részét áldoztam be, a recept szerint felfőzve vízzel, majd hozzá a külön feloldott mosószóda és némi szódabikarbónás kiegészítés, turmixolás, és már kész is. A gyakorlatban ez az előre elkészített mosógél még jobban is tetszik,  mint amikor egy-egy mosás előtt kanálnyi reszelt szappant és mosószódát oldottam fel forró vízben. Az összefőzés jobb eredményt hozott, úgy tűnik.


Második lépcsőként tudni akartam végre, hogy az "igazi", drága nagy-és dédszüleink, és korábbi őseink szokása és tudása szerint készült szappan hogyan mos, miként viselkedik?
 Ráleltem Erikára, egy kedves szappanos társra, aki ilyen hagyományos szappant is főz, általa jutottam "eredeti" mosószappanhoz. Olyan erős, hogy csupasz kézzel nem is szabad megfogni, nekem legalább is azonnal csípte a kezem. A fotón is látszik, milyen kemény, a felszínére kiülve a szélén fehéren erezett (gondolom a lúg).


De lereszeltem, elkészítettem a mosógélt a tanultak szerint, és ez a verzió is nagyon tetszik! (Kiegészítendő azzal, hogy Erikánál a receptben bórax is szerepel.)
Ami különbséget tapasztalok, az egyelőre a ruhák illatán veszem észre, a főzős mosószappannál olyan friss, nyári szabad levegős illata lesz a ruháknak!
Mivel ereje az van, nem tudom, idővel a ruhák színét kiveszi-e? Anyukámra gondolok, ő figyelmeztetett, hogy pl. a nagymamám csak a munkás ruhákat és a rongyszőnyegeket mosta háziszappannal, a finom ruhákhoz bolti mosószert vettek... Majd látjuk.
Engem már az is megnyugtat, hogy az eddigi mosási költség a töredékére csökkent, ami nem elhanyagolható ám! Ezen felül a ruháink nem szennyeződnek bolti/ipari szutykokkal, tisztán egészségesek, és a mosógép is hosszabb életű lesz - remélem, nem rakódik le benne annyi trutyi.(Nem is beszélve arról, hogy pl. az öblítős és mosószeres rekesz sem tömődik el azzal a ragacsos, bepenészedő-begombásodó nyálkás rétegtől, ami a bolti szereknél "megszoktunk". Az ecetes öblítő gondoskodik erről.)


P.s. - a fenti bejegyzés óta eltelt időszakban gyűjtöttem némi tapasztalatot, így a mosás-kérdésben már itt tartok:
http://szappanszertar.blogspot.hu/2013/10/mosasrol-megint-washing-topic-again.html

7/23/2013

Gyógynövény-túrán / Herbs collecting tour

A hétvégén a Börzsönyben jártunk, gyógynövény-gyűjtő túrán, Diósjenőn. Hát nagyszerű volt, mindenkinek ajánlom az ilyesmit! Szakértő túravezetővel szépen bebarangolja az ember a környéket, és közben megtanulja, hol milyen gyógynövény van, hogyan kell szedni, mire jó, stb. Friss levegő, kellemes társaság, és egy kosárnyi kincs az út végén.

Nálam cickafark, orbáncfű, szurokfű és tejoltó galaj került a gyűjtésbe. Cickafark van az Alföldön is, na de a hegyen szedett, az még levegőt is másmilyet szívott!
Tejoltó galaj meg nincs is a környékünkön, és milyen szerencse, az arctisztító szappanomba pont az kell.
 Az orbáncfűből olajkivonat készül, hidegen sajtolt napraforgó olajban érlelődik a napon. (Az hangzott el a túrán, hogy az Őrségben így szokás, napraforgó olajban érlelni.)


 Persze megint a szappanok szemszögéből is nézem a dolgokat. :)

Túlmelegedés és hibajavítás / Soap over-heat and correction

Na, gyerekek - ez megint egy tanító jellegű bejegyzés, szappant kotyvasztó honfitársak és honleányok számára, okulásul! 
Ezzel a szappannal kipróbálhattam a szappan megmentés praktikáját, az újraolvasztást. Nagy élmény... Viszont ismét sok-sok tapasztalattal gazdagodtam, úgyhogy még azt is mondhatom: "Köszönöm!"
Az úgy kezdődött, hogy szerettem volna készíteni egy saját "női" szappant. Ötvöztem két szappant gondolatilag és tettekben.
 Nikitől (Lukrécia kencéi) a kefír, Margótól (Szappanfalu) a cickafark főzet ötletét vettem (volna) át, és megalkottam egy harmadik változatot.



A folyadék-alap saját gyűjtésű cickafark és (bolti) palástfű főzete. Mindkettő növény a "nők igazi segítője". A cickafark nyugtató, görcsoldó, vérzéscsillapító, jó visszérre, aranyérre is. A palástfű érösszehúzó, gyulladáscsökkentő és enyhe antiszeptikus hatása van. Arcvízként kiváló az aknés, tág pórusú, kivörösödött bőrre is.
Kiegészítésként került bele egy kis doboz kefír a pudingosodásnál. Illóolajok terén visszafogott teafa és geránium, az előbbi antiszeptikus, az utóbbi nyugtató, bőrápoló, lelki szinten is ellazít és harmonizál. Semmi cifraság, a tetején csak pár szál cickafark levél- és virág.
Formába kerülés:
Karamelles színű, kivilágosodott (mintha gélesedne), a szélein enyhén gyöngyös... Hmm-hmm... azért párszor 5-10 percre betettem a hűtőbe, "biztos ami biztos" alapon. Úgy tűnt, megnyugodott.

Másnap:
A formából kivéve barnás lé a tömb alján...nem jó jel! A színe sem tetszik, barnás-foltos...Felvágva a valóság: az alja rész elválik, zselés-folyadékos, a vágás mentén túl olajos... a katasztrófa fotón szemléltetve:

Szóval mégis túlmelegedett és ún. "fázis-szétválás" történt? Én erre tudok gondolni.
A tönkrement részeket szépen levágtam, viszont kérdés, hogy a szappan története hogyan folytatódik, mert a teteje rész sem tetszik annyira.
Mentő-ötlet: újraolvasztás. A mikéntjéről sorstársaknak itt bővebben:
 http://szappanszertar.blogspot.hu/2013/11/szappan-ujraolvasztas-soap-rebatching.html

Amúgy nem vigasztal, hogy "megmenthető" a szappan-alapanyag. Olyan kis csúnya szegény... "rusztikus". Próbáltam belenyomkodni a formába, úgy-ahogy sikerrel. Másnap felszeletelgettem, puha, mint a gyurma...hát ez van. Lesz ideje szikkadni a polcon akár egész nyáron, őszig hozzá sem nyúlok, azután meg elhasználom kézmosónak. Talán.

Tanulság: Persze azóta sejtem, hol lehetett a bibi.
Legközelebb (mert tuti lesz! nem adom fel) fagyasztóból kivett kefír megy bele, nem szobahőmérsékletű, és sokkal kevesebb, a lúg-részbe, nem pedig a pudingos masszába.
És még jobban figyelem a masszát a formában. Ennyi! :)


Kamilla, körömvirág, méz - a kedvencek között

Ebből a szappanból nem tudok annyit csinálni, hogy elég legyen- amilyen egyszerű, olyan nagyszerű.
És nyár közepén a gyógynövények frissen szedve-szárítva kerülnek bele, ami külön értéknövelő.


A kamilla és a körömvirág most csak a folyadék-alapba került erős főzetként, az alap olajokon kívül még méhviasz, termelői méz és extra ápolóként shea vaj került bele, illóolaj nélkül.
Csodás mély sárga szín, nagyon kellemes, enyhe kamilla és méz illat, a tetején a saját szedésű, frissen szárított körömvirág szirmok. :) Ez ám a szeretet-szappan! Az ilyen szintű gondoskodás energiáját mind megőrzi (én hiszek ebben), a bolti szappanban ennek nyoma sincs.


7/02/2013

Júliusi "szüret" / "Harvest" in July

(http://dublinsalvationarmy.blogspot.hu)

Csodaszép nyár közepe van. Elégedetten nézegetem a polcokat, és számolgatom, melyik szappan mikor lesz végre használható. A július igazán gazdag hónap lesz, jónéhány szappan "beérik", hetente más-más adagra lehet számítani. Olyan jó! :)

Július első hét: Dió szappan és Citromos Mák szappan


Dió szappan
Citromos Mák szappan

Július második hét: Mézes Kamilla-Körömvirág, Jázmin Kleopátra (tejes-mézes) és az Ekcéma szappan


Mézes Kamilla-Körömvirág

Jázmin Kleopátra

Ekcéma szappan


Július harmadik hét (csak így magányosan): Kávé-Menta


Kávé-Menta

Július negyedik hét: Mézes Rooibos "Red", Csokis Levendula és  az arctisztító "Gésa" szappan


Mézes Rooibos "Red"

Csokis Levendula

arctisztító "Gésa" szappan