10/27/2013

Diószappan kakaós "csoda"-mintával / Walnut soap with cocoa drop swirl


A legutóbbi diószappan egészen jó lett már. Selymes hab, finom illat, kellemes hatás. Úgy akartam ebbe egy kis izgalmasságot belevinni, hogy az elért tulajdonságok megmaradnak.
A kakaóport választottam. A szappanba került kakaóvaj is extra ápolóként, a kakaópor ezzel harmonizál. Emellett eszembe jutott jónéhány finom süteményrecept (kezdjük a zserbóval, folytassuk bármilyen diós-csokoládés édességgel), ahol a dió és a kakaó nagyon jó barátságban vannak. :)

Így aztán a diószappan masszája az eddig legjobban bevált recept szerinti, van benne
- diólevél és orvosi kamilla főzet
- diólevéllel érlelt (macerált) olívaolaj az alapolajok között
- extra ápolóként shea vaj és kakaóvaj
- illatát isteni friss, citromos 100%-os kubeba illóolaj adja

A szappanmassza egy kis részét 1 teáskanálnyi holland kakaóporral kevertem ki, és az általam "öntéses" technikának nevezett módszerrel került a már formában lévő masszába.
Ez a technika nagyon egyszerű, és teljes meglepetés, milyen eredményt kapunk. Felvágáskor az ember nem győz örömködni, milyen szép, különleges íveket rajzolt az öntés a masszába.

Mindegyik szappan különböző, nincs két egyforma 

Ez a kép is önmagáért beszél


Csipkebogyó szappan / Rosehip soap

Pár héttel ezelőtt kimentünk a "vadonba", kökényt és csipkebogyót szedni. A csipkebogyóból a szárítás mellett természetesen jutott némi egy üvegnyi olívaolajos áztatásba is, melytől az olaj igazán szép narancsos árnyalatot kapott, illetve kár, hogy nincs szagos internet, így nem tudom megmutatni, milyen isteni friss csipkebogyó illata lett.

Emellett vállalkoztam egy igazán rabszolgamunkának is felfogható dologra, szedtem ugyanis néhány igen érett bogyót is, azzal a szándékkal, hogy a csipkebogyó húsát is beleteszem majd egy adag új szappanba. Aki már próbálta valaha is azt a sziszifuszi munkát megvalósítani, hogy azt a csekélyke húsanyagot a vékony héj és a hihetetlenül szőrös-szúrós magok közül a lehető legtisztább állapotban kiszabadítja és összegyűjti, az értheti, hogy miért gondolom azt, lehet hogy ez volt az első és utolsó ilyen beltartalmú szappan, amit készítettem... :)
A kinyert csipkebogyó húst desztillált vízzel hígítottam, gyönyörű narancssárga folyadék lett, ez ment a lúg-alapba.

A szappan tehát az alap olajokban csipkebogyó-macerátumos olívaolajjal, a folyadék-alap csipkebogyó hússal készült, az illatosítás pedig narancs-geránium-rózsa illóolaj keverékéből áll.  
A színe persze nem narancssárga, a lúgoldat igencsak barnás-bordós lett, és a szappan is egy enyhe tejeskávé barnából mély bordó színre változott a formából kivétel után.



A tetején egy kis extra díszítés, egy pici szappanmasszát titánium-dioxiddal világosítottam, pöttyökben tettem a massza tetejére, és fogpiszkálóval ívet húztam a pöttyökből. 
(Hát... már eléggé kötött a massza, nem terült el és simult bele olyan szépen. Inkább olyan, mintha sok kismadár tisztelte volna meg...)

Decemberben már élvezhető is a csodálatos bőrápoló hatása, legalább is ezt várom tőle. 




10/24/2013

Szappanpor / Soap ash

A hideg eljárásos szappankészítés során tapasztalható, hogy a szappan tetejére – de akár az egész külső részére – vékony rétegben fehér lerakódás / kiválás telepszik.
(Nem azonos azzal, amikor nem takargatjuk be a formát, és a szappan túl hamar történő kihűlésével "megfázik", azaz a szappan törik, morzsálódik. Itt elméletileg minden a nagykönyv szerint zajlik.)
Ez a jelenség / probléma engem elég régóta foglalkoztatott, és őszintén bosszantott is. Ráadásul meg voltam győződve róla, hogy az én hibám, hogy biztosan valamit rosszul csinálok. És szabályos bűntudatom volt, amikor vizes szivaccsal törölgettem a szappankáim tetejét, hogy csalok, mert el akarom tüntetni a bénaságom nyomát... végül arra jutottam, inkább csak hülye vagyok, mert ennyi erővel utána is lehetne nézni, mi ez, és mit lehet tenni vele. :)
Az okosabb szappanos honlapokról informálódva, ez egy természetes velejárója a szappankészítésnek, a még friss szappanmasszában az elreagálatlan lúg lép reakcióba a levegővel, innen a „fehér hamu”.  Ártalmatlan, viszont nem szép, és elrejti a sok gonddal elkészített mintázást is.

A „porosodást” / „hamusodást” befolyásolja a massza összetétele, a választott illóolajok, egyéb alapanyagok, melyek befolyásolják az elszappanosodást, meg hogy hígabban vagy sűrűbb pudingosan került a formába a massza (ez utóbbi kevésbé hajlamosít), na és a páratartalom (az alacsonyabb előnyösebb), a Föld forgása, a Hold-állás… J

A kialakult fehér rétegtől többféle módon meg lehet szabadulni, ill. pár trükkel meg lehet előzni a kialakulását. Összegyűjtve az internet témába vágó okosságait, a következőket lehet megpróbálni:

1.    Levegőtől való elzárás: a formába öntött masszát légmentesen (fólia alatt) letakarva hagyjuk 24 órán keresztül, majd ebből kibontva, és csak egy kartonlappal lefedve a formát, 3-4 nap múlva szedjük ki és szeleteljük a szappant. Ez tejes/ magasabb cukortartalmú ( pl. gyümölcspépet tartalmazó) szappanoknál kockázatos, mert könnyen túlmelegedhetnek.
2.    Kémiai védelem: a formába öntött massza tetejét kb. negyed óra elteltével vékony rétegben befújjuk 91%-os isopropil alkohollal, majd ezt megismételjük a gélesedés kezdetekor, és a formából való kivételnél is. Ez gyorsan párolgó alkohol, vékony légzáró rétegként szolgál.
3.   Méhviasz: a szappanreceptbe csempészünk kevéske olvasztott méhviaszt. Saját tapasztalatom szerint megerősíthetem, a méhviasz tartalmú szappanjaim nem mutatnak kifehéredési hajlamot. 



A már „fehérke” szappanokról a lehetséges eltávolítási módok is többfélék lehetnek, listázom, miket találtam (természetesen ezeknél is a szappanok fogdosásához kell védőkesztyű):

   Lemosás: magától értetődik – hideg vizes csap alá tartva, vagy csak megnedvesített szivaccsal (vagy akár vizes ecset) óvatosan lemossuk a fehér réteget. Megszáradva egész szép eredményt hoz, azonban nem kíméli a csillámokat, rászórt szárított növényi díszítést.

  Dörzsi: hölgyek előnyben! – régi nejlon harisnyával óvatosan leradírozzuk a szappankát. Hátránya u.az, mint az előzőnek.

Hideg merítés: desztillált vízben megmerítjük a szappant, majd szépen megszárítjuk. Elméletileg működik.

Forró mártózás: ha csak a teteje porosodott meg, a szappant tetejével lefelé, a felső részét belemerítve forró vízbe mártjuk kb. 10 másodpercre. Hátránya: ha bénázunk, megégeti a kezünket, és a szappan is belepottyanhat, ill. lásd az előzőeket.

 Lassú átgőzölés: lábaskában csöndesen forró víz, mely fölé óvatosan odatartjuk a szappant, 1-2 percig. A gőz szépen eltünteti a szappanport. De eltart egy darabig, míg minden szappan egyesével sorra kerül. Ha meg nem figyelünk oda, mártózás lesz belőle. 

Gyors átgőzölés: szerintem ez a tuti. Háztartási gőzgép, vagy egyszerűbben gőzölős vasaló kell hozzá, magasabb gőzfokozatra állítva, melyet így a szappanok felett szépen 2-3 cm magasságban végighúzunk párszor. A szappanokat lenedvesíti, és a szódahamut szépen eltünteti.

Készítettem egy saját szappanpor-eltüntetési képsorozatot is, szemléltetve a forró merítés és a vasalós átgőzölés eredményeit. 

A középső sor még "szappanporos":



A fehér réteg közelebbről:

Az átgőzölt sor:

 A forró merítéses sor (látszik, hogy kicsit vizesebbek maradtak):


Száradás után viszont nincs különbség közöttük, szép, kellemesen fényes réteg az eredmény.


"Okosságaim" forrásai:

egy szuper kis videó: Soaping 101: http://www.youtube.com/watch?v=I3WiX6sD-fY#t=182





Nos? Viszlát szappanhamu!

10/18/2013

"Jégvilág" szappan öntött mintázással / "Ice world" soap with drop swirl technique

A múlt hétvégén elkészült a téli sorozat tervezetten utolsó darabja - valami kékesen csillogót képzeltem el, friss téli illatokkal vegyítve.
És kipróbáltam végre az ún. öntött mintázási technikát (én legalább is így hívom), ami gyakorlatilag abból áll, hogy az alapmasszából kiveszünk egy-egy kisebb adagot és színt adunk neki, majd az alapmassza formába öntése után szép magasról hosszanti irányban oda-vissza határozottan belecsurgatjuk a színes adagokat. Ezt pl. Celine-nél igen gyakran látom, bámulatos mintázatú szappanokat tud így produkálni.

A megálmodott szappan tehát a teljesen bevált alapmasszából készült, egyenlő arányban hidegen sajtolt olívaolaj és napraforgóolaj, kókuszvaj és pálmavaj, a folyadék-alapja sima desztillált víz. Extra ápolóként került bele mandulaolaj és ricinusolaj (dúsabb habot kívánva elérni), illóolajok pedig levendula, eukaliptusz és cédrus.
A színezésnél a nagyobb adag szappanhoz került egy fél mokkáskanálnyi, előre vízben kikevert titánium-dioxid, a két kisebb adaghoz pedig kék és világos arany mica por.
A tetejéhez hagytam egy csipetnyit a keverőtálban, hosszanti csíkokban és nagyobb pöttyökben elrendeztem a tetején, és jöhetett a díszítgetés-kavargálás az evőpálcikával. Nem lett rossz... :)



Másnap azért már estefelé igencsak izgultam. Még az a 24 óra is milyen keservesen telik néha... reggel a formából már kivettem, de még elég lágy volt, így ott kellett hagynom még "szikkadni" napközben a munkapulton. 
Úgy láttam, a kék színt azért átalakította a lúg. Jóval fakóbb lett (de olyan "barátságosan visszafogott").


Este az igazság pillanata - sokkal szebb lett, mint amire számítottam!


 Ilyen szép mintájú szappanokat most készítettem először - olyan tüneményesek!


Mézes kamilla-körömvirág szappan receptje / Honey Chamomille-Calendula soap recipe

A szappankészítő tanfolyam után a Mézes Kamilla-Körömvirág szappan volt az első, amit  otthon, egyedül elkészítettem, és azóta is az egyik legkedvesebb szappanom.



Kinézetben van némi fejlődés...
Pár gondolat, ami a készítés során a tapasztalataimból ered:

  • mézes-méhviaszos szappanról van szó, így a túlmelegedés veszélye fennáll. A formába kerülés után a szappantömb felügyeletet igényel, a zselésedés és a túlmelegedési szakasz általában kb. 4-6 órával később kezdett jelentkezni (látszik a zselésedés, és enyhén fel is púposodik a massza közepe), ilyenkor az segített, hogy hűtőbe tettem, akár többször is 10-15 percre a tömböt, így próbálva szabályozni a hőmérsékletet. Ez eddig bevált. 
  • gyógynövényt lehet a masszába keverni, friss állapotában (bár így bebarnul), szárított és őrölt formában csak nagyon keveset javasolnék. A második adagba például túl sok kamillát tettem, az illata remekül érződött, de használatkor kellemetlenül dörzsölte a bőrünket. Ha a tetejére kerül, szépen díszít, de felvágásnál meg végigcsíkozza a szappan oldalát.
  • a méhviaszt felolvasztani sem egyszerű. Lehet simán az olajok közé rakni, és velük együtt olvasztani, de az olvadáspontja magasabb, mint az olajoké, és így az egész olajmassza picit melegebb lesz, erre jó odafigyelni. Lehet üvegtálkában vízgőz felett olvasztani, az kicsit macerás, vagy üvegcsében berakni a mikrohullámú sütőbe pár pillanatra.

  • ebben a receptben általában nem használok illóolajat, hogy érezni lehessen rajta a méz és a méhviasz illatát. Viszont el tudok képzelni bele kamilla illóolajat, az még illik is hozzá.

A receptben az én általam alkalmazott eljárások szerepelnek. Mint mindent, ezt is lehet másképpen, más sorrenddel készíteni.
A megadott mennyiségek kb. 800 grammos tömböt adnak ki, ennél nagyobb tömbhöz arányaiban több anyagot lehet használni. (http://creativiky.hu/program/receptszamolo.php)

Víz-olaj arány: 36%
Superfat mutató: 5%

120 gr kókuszvaj
120 gr pálmavaj
120 gr hidegen sajtolt olívaolaj
120 gr hidegen sajtolt napraforgóolaj
5 gr shea vaj
20 gr méhviasz

10 gr termelői méz

180 gr desztillált vízzel készített kamilla-körömvirág főzet (azaz erős teát készítünk)
70 gr NaOH

1.) A mindenféle kötelező biztonsági előkészület megtétele (hosszú ujjú és szárú ruházat, zárt cipő, gumikesztyű, védőszemüveg, nyitott ablak, mosogatóba jeges hideg víz, munkaasztal leterítve, szappanöntő forma kibélelve, minden előkészítve a kezed ügyébe, kutya-macska-gyerek-jóurad elküldve a környékedről). Bár feltételezem, aki szappanreceptet olvas, tisztában van a biztonsági szabályokkal és a helyes szappankészítési eljárással... :) ez nem konyhai recept!

2.) A hűtőhideg folyadék alapban a jeges-hideg vízbe helyezve lassan, apránként és óvatosan feloldjuk a lúgot, folytonos hűtés-kevergetés mellett, mindig ellenőrizve a hőmérsékletet. A szellőztetés fontos, és nem hajolunk az edény fölé - az oldódás közben keletkező lúg gőze ártalmas/mérgező!

Láttam már olyan videót, aki a lúg feloldása után teszi hozzá a mézet, és vele együtt hűti folyamatosan a lúgot. Ha világosabb színű szappan a cél, érdemes figyelni, hogy kb. 40 fok fölé ne menjen az oldat hőmérséklete, ellenkező esetben a mézben lévő cukor karamellizálódik. Én pont szeretem, hogy szép mélysárga a szappanom, mondjuk nem is itt rakom hozzá a masszához a mézet, hanem az összeöntéskor.

3.) Az olaj-keverékhez a vajakat olvasztom fel először a méhviasszal együtt, mert a szobahőmérsékletű olajokat csak utána öntöm hozzá, ez a trükk segít lehűteni kicsit a keveréket. Itt is ellenőrizendő a hőmérséklet.

4.) Nálam az összeöntési hőfok 40-42 C-nál van. A megfelelő hőmérsékletű olajkeverékhez lassan hozzáöntöm a lúgoldatot, és lágyabb "pudingosodásig" keverem botmixerrel. Itt kerül bele nálam a méz. Átkeverem, itt már igencsak gyorsan szilárdul a massza. Mehet is a formába, a tetejére pár csipetnyi szárított virág. Letakarom és indulhat a leskelődés-figyelgetés. Félóránként/óránként azért ránézek. Ha úgy látom, "vészhelyzet van", irány a hűtő egy negyed órára.

Ennyi. 48 óra elteltével szeletelhető, és 6 hét után már használható is.  Mivel nincs benne illóolaj, az érzékenyebb bőrűek is bátrabban használhatják, de mivel méhészeti anyagokat tartalmaz, csecsemőknél és mézre, virágporra allergiásoknál nem ajánlott.





10/17/2013

Szappan napló / Soap making log

Van egy "kincses" füzetem, egy szappankészítési napló. Ebbe kerül minden elkészített adag pontos receptje, dátumokkal, kiegészítésekkel, amolyan házi dokumentációs gyűjtemény.


Így mindig tudom, a szappanokba mi került, bármikor újra ugyanúgy elkészíthetem őket, és ha valami nem sikerült, hát az is ott van, emlékbe...

Mellesleg az én véleményem az, hogy a szappankészítés ahhoz azért elég bonyolult folyamat, hogy csak úgy, fejből lehessen nyomni. Nem "érzésre" készülnek, mint az őseink idejében, a mai (divatos? elvárt? szokásos?) eljárásrend pontos és ellenőrzött számításokon alapul, hobbi-szappankészítőként is ez a minimum, hogy mindennek nyoma van.


Az első bejegyzés március 30-i. Azóta már a hétvégén a 47-dik szappan adag készült el... :) Mennyi sok szép szappan! És mennyi tapasztalat...
És - még mennyi van előttem! Ez a legjobb :)



10/16/2013

Szappankészítő oldalak szubjektív listája / Subjective list of soapmaking blogs

Mindig élvezettel böngészek más szappanos blogokat, beleértve a külföldi tollakból (billentyűzetből) eredőeket is. Az alábbi link igazi gyöngyszem!


http://blog.naturesgardencandles.com/best-soap-making-blogs/

Az oldalon az 50 legnépszerűbb szappankészítős blog elérhetősége, rövid leírása található.
Szerintem ne ijesszen el senkit, hogy főként angol nyelvű oldalakról van szó. A G..gle Fordító segítségével nagyjából minden poszt érthető, a fotók, esetleírások, ötletek mindenképpen megérik a fáradtságot.

Nem is kevés az ajánlott ötven honlap! Én az első tízben simán elvesztem, annyi az újdonság. :)




10/15/2013

Mica por és "majdnem-Mantra-örvény" / Mica powder and "nearly Mantra swirl"

Újabb fejlődési szakaszba léptem, már ami a szappanjaimat illeti.
Nagy-nagy kedvencem Celine, az Iamhandmade.com-ról. A szappanjai mesések, a készítő és szeletelő videók pedig felérnek egy továbbképzéssel. :) Nemrég nála volt téma a mica por, mint tesztalany. Hát, megtetszett...
A mica egy ásványi alapú, finomra őrölt kozmetikai anyag, selymesen csillogó és számtalan színben elérhető.
Mivel a saját fürdőszobai készlet megcsappanóban, készítettem egy adag mézes kamillás szappant, finom mandulás-fahéjas-narancsos illattal, és a tetején kipróbáltam egy barack rózsaszín színezést.
Nem bonyolult egyáltalán. A formába öntés végén, a díszítéshez meghagyott, kanálnyi szappanmasszába szórtam folytonos keverés mellett a port, "érzésre". Szerintem nem volt több fél mokkáskanálnyinál, igazából akkor hagytam abba, amikor már tetszett a szín... :) Szépen és egyenletesen eloszlott a masszában.
(Ha nem díszíteni szeretne az ember, hanem nagyobb mennyiségű masszát színezne, akkor találkoztam olyan szappanostársi leírással, hogy az olajokhoz is lehet keverni a mica-t, még a lúggal való összeöntés előtt.)

És a Mantra-örvény technika! Az valami nagyon szép - kismillió videó tanítja a mikéntjét, a nyolcas-ív rajzolását a masszában, persze ehhez ügyesnek kell lenni a massza hosszanti felosztásában is.
Mivel most csak a tetejét óhajtottam vidámabbá tenni, csupán csíkokat rajzoltam a félretett és megszínezett masszával, és evőpálcikával mehetett is bele a sok kis 8-as.


Másnap a szeletelésnél még mindig tetszik - a kis csinosak :)





Birsalma szappan / Quince soap

Erre azért készültem egy ideje... csodálatos az idei birsalma-termés, a piacon szebbnél-szebb almákat kapni, az illatuk mesés, és egy jó kompótnak is ki tudna ellenállni? :)
És a birsalma szappan... máshol, másnál gyönyörű mély-bordó szépségek készültek. Így az egyik almámat én is feláldoztam a szépség oltárán.
A birsalmáról Ilcsi néni Képes Füveskönyvében olvastam a legszebbeket, hogy milyen kiválóan táplál és hidratál, összehúzó, tonizáló, kisimító hatású.
A "Hogyan készítsünk birsalma-levet?"-projekt nálam úgy nézett ki, hogy a meghámozott,kimagozott almaszeleteket mezei sajtreszelőn pépes finomra reszeltem, és az almapépből sűrű szitán keresztül kipréseltem a levét. Az almapépet eltettem csemegének a szappankészítés utánra, az szép sötétbordóvá vált. Viszont az alma leve világosbarna színű maradt, a lúgban való oldásnál is, és szappanmasszaként is. Érdekes... A lúg-alap amúgy 1/3 birsalmalé, 2/3 desztillált víz volt.
Az illata a most műsoron lévő narancs-szegfűszeg illóolajokból áll. Nem bírtam ki, a teteje arany mica-poros díszítést kapott.

A szeletelésnél szépen látszik, hogy a széle, külső része egyre sötétedik. Azt hiszem, ez az érés során még hangsúlyosabbá válik majd- muszáj lesz egy hetekkel későbbi képet is produkálnom...



10/08/2013

Mosásról megint / Washing topic again

Nem vagyok elégedett. Sok hét óta használom az itthon elkészített mosógélt, és nem az igazi, legalább is a fehér ruháknál. Azok szürkülnek. Hiába a perkarbonátos "rásegítés", a fehér pólók, konyharuhák, ágyneműk mintha százévessé váltak volna.
Tanács kellett. Szerencsére Margóra most is számíthattam, hiába, aranyszívű szappanos-társ!
Az új taktika, hogy nem kell a mosógél, elég csak lereszelve, némi mosószódával a ruhák közé szórni a mosószappant, aztán mehet a normál program, min. 40, de inkább 50-60 fokon. 
Nem is baj. Szappant reszelni könnyű. Nem az, mosógélt gyártani is egyszerű, de azért van mit mosogatni utána. Így meg "úriasan" csak bekészítem, és mehet is a gépbe, amikor szükséges. 
Újabb teszt-időszak következik. "Meglátjuk!- azt mondta a vak is."



Ami még ötletem van, az a marhafaggyú-mosószappan. Igencsak bennem van, hogy kellene olyat is csinálni. :)

10/07/2013

Ajándék karácsonyi szappanok / Gift soaps in Xmas moulds

Erre készültem egy ideje, hogy kipróbálhassam a hónapokkal ezelőtt megvett szilikon formáimat. Csillag, fenyő, hópehely!
(Tényleg vicces, a hétvégén még szüreti mulatságban voltunk, most meg év végi dalocskákat fütyürészek nagy vidáman lúgkevergetés közben...) De hiába, ennyivel előre kell gondolkodni-készülődni! A szappanok ajándékba készülnek, mármint egy kedves ismerősünk (aki műkörmös) szánja majd ajándékba őket a vendégeinek az ünnepek előtt.
A szappanmassza bevált kamilla-körömvirág főzettel indult, a legfinomabb olíva-, napraforgó-, valamint kókusz- és pálmaolaj került bele, extraként mandulaolajat és termelői mézet adtam hozzá, és narancs, fahéj, szegfűszeg és szibériai fenyő illóolajok teszik ellenállhatatlanul melengetővé. :)
 (Úgy csinálok, mint Nigella, turbózom a jelzőket, hogy tényleg tessék átérezni, mennyire jó. De amúgy valóban az!)


A formák betakargatva "alszanak" két napig, utána az igazság pillanata:



Csak ezt a hármat "szabadítottam ki" kíváncsiságból, a többiek még maradnak egy hétig a szilikon formában. Cukik! "A három jóbarát"!

Szappanpecsét süthető gyurmából / Soap stamp made of sculpey

Tudtam, hogy egy egyszerűbb mintájú szappanpecsétet én is el tudok készíteni. Voilá!


Íme, a saját, szívből jövő, személyes kis szappan pecsétem!  
(copyright-os!) :)

A pecsét süthető gyurmából készült. Olvastam egy jó kis leírást egy házilag készíthető sütipecsétről, ez adta az ötletet:
http://izmorzsak.blogspot.hu/2011/12/mandulas-kaves-izmorzsak-kekszek-es.html

Ez a gyurmafajta abban különbözik a sima iskolai modellező gyurmától, hogy az elkészült kis dolgokat alacsony hőfokon rövid idő alatt az otthoni sütőben keményre lehet sütni. Hobbiboltban vagy nagyobb áruházban a játékosztályon lehet ilyet találni, többféle színben is kapható.

A szappanpecsétem elkészítésének menete megegyezett a sütipecsét leírásával.
1. megrajzoltam a mintát, amit a pecséten látni szerettem volna
2. a gyurmával teljesen úgy kell bánni, mint amikor az iskolában játszottunk vele... :)
először elkészítettem a pecsétnek egy kerek alap lapot, egy plusz kisebbet szilárdítónak, egy gombócnyit félretettem a fogókájának, és a maradékot jó vékonyra kinyújtva csíkokra szeleteltem. Ez utóbbiból lehet a pecsét mintáját felépíteni az alapra
3. a megrajzolt mintát az alap lapra rakva ceruzával átrajzoltam, hogy a körvonalak halványan látszódjanak
4. a vékony gyurmacsíkokból felépítettem a mintát, fogpiszkálóval próbáltam odatapasztani az anyagot az alaphoz
5. sütőben óvatosan az előírás szerint kisütöttem a felépített nyomdalapot, külön mellé téve a plusz kerek lapocskát és a fogókát is
6. amikor kihűltek a darabok, ragasztóval egymáshoz rögzítettem a részeket.



A szappanpecsét a frissen feldarabolt szappanokba nyomva, amikor az még kellően puha ehhez,  teljesen jól visszaadja a mintát. :)



10/04/2013

Karácsonyi szappan, téli táj / Christmas soap, "Winter Wonderland"

Azt hiszem, elkapott a gépszíj, már ami a téli, ünnepi szappanokat illeti. Mostanában csak ilyen szappanokban gondolkodom... az ősz egyelőre nem képviselteti magát. Így az elmúlt hétvégén megint munkához láttam...
Az ihletet egy külföldi szappanos oldalról kaptam. Lelki szemeim előtt téli táj, idealizált hópaplan és örökzöldek, fenyvesek képe kis túlzással - szappanba álmodva.
Első lépés a hófehér szappanmassza, amit a már összeöntött lúg-olajkeverékhez hozzáadott, pici vízben előtte elkevert kiskanálnyi titánium-dioxiddal lehet elérni. (Ez fontos - por alakban a masszához adva nem biztos, hogy csomómentesen elkeveredik. Amit vásároltam TiO2, az igazán jól vízben oldódik, olajban összeáll kis csomókba. Kipróbáltam, így tudom, hogy az enyém "vízoldékony" fajta.)
Az örökzöldeket képviselő massza most kiskanálnyi zöldárpa portól zöldült meg. Az illóolajok pedig isteni szibériai fenyő és ausztrál eukaliptusz.
A hópaplant némi finom kókuszreszelék adná - kinézetre remek, szeletelésnél csíkoz... :) :(
És ha már ünnepi meg varázslatos, a tetejére szórtam egy huncutságnyi csillámport.






Csokis-narancsos marcipán szappan / Chocolate-orange marzipan soap

Október eleje, talán még várnánk, hogy kényeztessen kicsit a maradék melegségével a Vénasszonyok nyara (Indián nyár), de konkrétan lefagy a fülünk az alig 6-10 fokban, akaratosan szeles időben. Ha szakács-blogger lennék, valami fűszeres/hízlaló étellel vígasztalnám magam, de mivel "szappanos" hobbinak élek, marad egy fűszeres/nem hízlaló szappan-kreálmány: testes kakaóporral bolondított, mézzel kényeztető, fűszeres- narancsos, mandulaillatú tünemény. (Ezt azért desszertben sem volna utolsó dolog elkészíteni...!)
A folyadék-alapban maradék vadrózsavíz rejtőzik, ettől azt remélem, isteni puha és bársonyos lesz a szappan habja. Raktam még bele extra mandula- és ricinusolajat is, így a kényeztetésre nem lehet panasz. A méz szinte kihagyhatatlan, annyira jót tesz a bőrnek. Illóolaj-hegyek: szegfűszeg, fahéj, édesnarancs, ánizs... és az új kedvenc, a keserű mandula, de csak pár csepp. (Ez utóbbi szerintem illatolaj, habár "természetazonos illóolaj"-ként hirdeti a cimkéje. Illóolaj tudomásom szerint csak természetes lehet, ami azzal  csak "azonos", az nem az... - szerintem.)
Az illóolajoktól megjött a közeledő téli időszak ihlete is, és giccs ide - flanc oda, kapott a tetejére egy kis ünnepi csillámot. Aki úgy gondolja, korai még az év végi ünnepekkel foglalkozni, vegye számításba, hogy a szappanok minimum 42 napig érnek. November közepéig csak nézni lehet őket, viszont azután már közelebb lesz a téli hangulat. :)



Ajándék szappanok vendégek számára / Gift soaps for guests

Kedves felkérést kaptam a minap - egyik ismerősöm kisebb méretű natúr szappanokat szeretne ajándékba adni a nála megszálló vendégeinek, egyfajta "hotelszappant" kért otthonra. Tüneményes, hogy valaki még erre is figyelni szeretne - mi ez, ha nem vendégszeretet?
Így aztán az egyik este készült háromféle "pici" szappan (valójában egy normál méretű szappan fele). A kihagyhatatlan, nyugtató levendulás, a másik kedvenc, a mézes kamilla-körömvirágos, ezúttal melengető mézeskalács illattal, és egy angolszász klasszikus, egy mézes-zablisztes mandulás, isteni mandula illattal.


Formailag maradtam a szögletesnél, gondolva a csomagolhatósági elvárásokra is. Nem is olyan egyszerű ilyen csökkentett méretnél, hiszen a bevált címkézés, szalagozás itt nem mutat olyan jól. Ezen még dolgozom, ötletelés-próbálgatás már van. Időm lesz rá, a szappankák még érnek egy darabig. Majd csak novemberben fürödhet vele először egy kedves vendég... :)