1/29/2014

Joghurtos sószappan / Salt soap with yogurt

Hiányoltam már egy adagnyi sószappant, és új kedvencemnek, a joghurtnak is szántam benne szerepet.
Kecsketejes sószappan van, akkor joghurtos sószappan is lehet, igaz?


És végre kipróbáltam egy olyan megoldást, amiről ezer éve olvastam, de megjegyeztem, mint szuper ötletet, a tej(félék) szappanba kerülésének másik módjáról.
Amiről szó van, az ún. "Milk in Oil", azaz a "tejet az olajba" módszer.
Amanda Griffin Lovin Soap blogján, a kender tejjel készült szappanjánál (hogy mik vannak! :)) és a kecsketejes szappanjánál is van egy csodálatos leírás, miszerint

  • kb. fele tej(féleség)- fele víz adja a szappanhoz szükséges folyadék-alapot
  • a kimért lúgot csak a vízben oldja fel (ugyanúgy jeges hűtőfolyadékkal)
  • az előkészített, megfelelő hőmérsékletre beállított olajokhoz adja a tejet
  • ezután pedig a feloldott lúgot és már készülhet is a szappan a szokásos módon
Mi az előnye ennek a módszernek? Nem kell lefagyasztani a tej(féléket) a lúgoldáshoz.
Hátránya? Fennáll a veszélye a tejcukor-tartalom karamellizálódásának, és a túlmelegedésnek? Én egyiket sem tapasztaltam.

A múltkori sószappant készítettem elő tehát, a folyadék-alaphoz pedig 44-56% arányban a joghurtot és a desztillált vizet. 
Tehát az elkészítés csak annyiban más, hogy kevesebb a víz, amiben a lúgot oldjuk, így nagyon oda kell rá figyelni. A hűtőhideg joghurtot pedig az olajokhoz kevertem, közvetlenül a lúggal való összeöntés előtt.
Még belekerült a himalája , némi illat (narancs, geránium és levendula - nagyon fini!),
a tetejére rózsaszín agyag és zöldárpa por - a díszítés majdnem katasztrófa lett, egy technikai malőr okán, egy másik posztban majd elmesélem. Azért sikerült egész kellemesre megmenteni.

És öt órával a formába kerülés után óvatosan kiszedtem, és szépen felszeleteltem a még meleg, kissé vizes, de már eléggé megszilárdult tömböt. 



p.s. Az első sószappanom, ami habzik... :) Szuper!



1/24/2014

Szappandarabkákból új szappan / New soap from soap scraps

Egyszerű kis szappant készítettem az összegyűjtött, levágott szappanszélek újrahasznosítására. Nem újraolvasztással, annál talán egyszerűbb és mutatósabb, hogy csak simán beletettem a kis darabokat egy új adag szappanba.


Bennem is megvan az a jó szokás, hogy nem dobunk ki semmit, amiről úgy hisszük, jó lesz még valamire... így gondosan gyűjtögetem ezeket a kis darabkákat egy ideje, és most tényleg lett is haszna a dolognak. :)

Lemérve kb. 100 grammnyi volt már a dobozkában, ezt beszámítottam a készülő tömb tömegébe, úgy gondoltam, ennyivel kevesebb olajmennyiséggel számolok majd. Az elkészített szappanmasszát kevés titánium-dioxiddal fehérebbé varázsoltam, és óvatosan beleforgattam a szappandarabkákat. Illata citrusos-mentás-eukaliptuszos, friss és kellemes. Plusz ápoló összetevőt nem tettem bele, a kis darabkákban úgyis van mindenféle jó... Ennyi és nem több a nagy recycling. :)
Viszont amilyen egyszerű, olyan jópofa kis szappanok lettek.





1/23/2014

"Utazó szappan" csere-berét hirdetek / Announcing "Travel Soap" project

Van / volt egy kedves és motiváló külföldi kezdeményezés, amit elhatároztam, hogy idehaza is megvalósítok - megvalósítunk!

Egy lelkes szappankészítő és blogszerző hölgy (egy bizonyos Julia a Cocobong-ról) világ körüli szappan csere-berét szervezett, melyre ismerős és ismeretlen szappankészítő blogger-"kollégákat" hívott meg. (Úgy tudom, tizennyolcan fogtak így össze.)
"Képzeld el, hogy érkezik hozzád egy csomag, benne három szappan három különböző szappankészítőtől.  Egyet választhatsz magadnak, melyért cserébe beleteszel egy saját alkotást, a csomagot pedig továbbküldöd. A csomag így körbeutazza a világot, mely által a munkádat megoszthatod más remek szappankészítőkkel is."
Az egész "utazást" a résztvevők honlapjain, blogjain végig lehetett kísérni, mindenki írt egy bejegyzést a kapott szappanokról és a küldöttekről is.
Így megismerték és megismertették egymást másokkal is. Mindeközben volt meglepetés, ajándék, tapasztalat-csere.

Úgy érzem, ez nagyon is helyén való a szappankészítők között, a spontán kedvességen alapuló kapcsolatépítés. Mindenképpen megér egy próbát!


Ezennel életre hívom a (hogyan is lehetne behatárolni: magyar? hazai? itthoni?) szappankészítő bloggerek virtuális baráti körét!

Kíváncsi vagyok, hányan csatlakoznának idehaza egy ilyen kezdeményezéshez. Nem tudom, mekkora "marketing-erő" rejlik benne, és azt sem, vajon pozitívan fogadják-e mások a kezdeményezést. Vajon a "konkurenciára gyanakvóan" tekintik-e, mert mindenféle üzleti haszonszerzés célja nélkül próbálok közösséget építeni - vagy látják benne a tapasztalat-csere, az ötletek megosztása, a közös projektek egyéni ismertség-növelő hatásának előnyeit? (mint pl. a Great Cakes Soapworks honlapon a havonta, adott témában, technikával meghirdetett szappan szépségverseny) 

Személyesen is meginvitálok néhány, számomra kedves "ismeretlen", tapasztalt és rutinos szappankészítő blog-ismerőst, illetve szeretném, ha minél többen vinnék tovább a hírt.

Aki szívesen részt venne egy kis szappan csere-berében (és azért régebb óta készít szappanokat), a bejegyzés alatti "megjegyzés" falon és / vagy az email elérhetőségemen (blog címlap, jobb oldali keskeny cimkesáv, "A szappan és én" fülecske)  legyen kedves jelentkezni (név, honlap / blog címe, email cím).

A szappan csomag tervezett útnak indítása egy hónap múlva, február 24-én lesz!

p.s. 
A szappan csere-program február 24-én elindult. 
A programra való jelentkezés lehetőségét emiatt március 02-ával lezártnak nyilvánítom - már csak amiatt is, hogy belátható legyen a vége. :)

Alább egy kis válogatás - ízelítő a világ körüli szappan csere-projekt részvevők blogbejegyzéseiből:
(Kattints a képekre a nagyobb mérethez.)

http://jenorasoaps.blogspot.com.au/2012/05/soap-travel-arrived.html


http://seifenhaus.blogspot.hu/2012/04/soap-travel-around-world.html


http://karenkiwi.blogspot.hu/2012/06/international-soap-travel-box.html
0bfe5201, Uploaded from the Photobucket iPhone App

http://byswanee.blogspot.hu/2012/05/la-soap-travels-box-est-la.html


http://blog.brinybarsoap.com/2012/04/soaptravel-is-in-pittsburgh.html


http://bbeessoapsite.blogspot.fr/2012/03/soaptravel.html


http://haciendojabon.blogspot.fr/2012/02/jabones-viajeros.html#h=775-1390482726225


http://gartenzwergstun.blogspot.fr/2012/02/soap-travel-3-soaps-on-way-round-world.html


http://soapsession.com/blog/2012/02/14/soap-travel-project-jen-suis/


http://sironasprings.wordpress.com/2012/01/22/sisterhood-of-the-traveling-soap/


http://senmisoaps.blogspot.fr/2012/01/soap-travel-in-netherlands.html


http://thesoapbar.blogspot.fr/2011/12/soap-travels-unveiled.html


1/22/2014

"Taiwan swirl" mintás szappan / Soap with "Taiwan swirl" technique


Finom Mézes Kamilla-Körömvirág szappant készítettem, amit remekül feldob ez az új kinézet.
Már megint új mintázási technikát próbáltam ki - ezúttal az ún. "Taiwan swirl" - azaz "Tajvan-i örvény" minta fogott meg.
Igazán egyszerű és nagyszerű, kettő-három vagy akár négy színből is megalkotható. Laposabb, nagyobb felületű szappanon mutat szépen, ill. így jó tervezni / vágni a tömböt.
A formába a színezett masszák formaelválasztóval is kerülhetnek, vagy - mint egy autentikus videón is látható - akár sima beleöntéssel is. A minta evőpálcikával rajzolt, könnyű és egy pillanat alatt megvan. (Kár. Ez a legjobb része!)

Mézes Kamilla-Körömvirág "Taiwan swirl" mintával (Kattints a képre a nagyobb mérethez!)

Mézes Kamilla-Körömvirág "Taiwan swirl" mintával (Kattints a képre a nagyobb mérethez!)

A mintázáshoz az interneten sok segítség található. A fentebb említett videó ezen a linken érhető el:
http://www.youtube.com/watch?v=GDZp9tQ-P2Y&feature=youtu.be
(0:44-től érdekes igazán)

Egy angol nyelvű videó is segíthet, itt már három színnel dolgozik a hölgy, és megemlíti, hogy kicsit sűrű már a massza (bár szerintem még pont jól keveredtek a színek):
http://www.youtube.com/watch?v=Zo_5uP16ZTg


Egy kis minta-egyveleg a végére:

Mézes Kamilla-Körömvirág szappan "Taiwan swirl" mintával (Kattints a képre a nagyobb mérethez!)





1/21/2014

Samponszappan / Shampoo soap

Az egyik kedvenc "bolti" natúr samponom összetevői ihlették a most elkövetett samponszappan kísérleti darabjait.

A kikutatott kiegészítő infók szerint, a samponszappan némiképp eltér a pipereszappanoktól. Javasolt a folyékony/lágy olajok irányába eltolni az alapolajok arányát, a ricinusolaj nagy kedvenc e téren. A SF mutató is módosítható 3%-6% között, én inkább lefelé vittem, nem hiszem hogy a sok elszappanosítatlanul maradt olaj olyan jó lenne hajmosáskor. De minden haj mást szeret!
(http://candleandsoap.about.com/od/SpecialtySoapRecipes/a/How-To-Make-Shampoo-Soap-Bars.htm)


A folyadék főzet komlóvirág, rooibos és rozmaring. Az alapolajok 35%-35% kókusz- és pálmazsír, 25% hidegen sajtolt napraforgóolaj és 5% ricinusolaj.  Kiegészítőnek pár csepp homoktövis olaj és méz, mutatóba pici teafa illóolaj és 1 csepp keserű mandula szappanillat.
A formába maradtak három napig, tesztelés pedig öt hét múlva.

samponszappan

1/20/2014

"Dandelion swirl" technikával / "Dandelion Swirl" technique

Diószappan "Dandelion swirl" (Kattints a képre a nagyobb mérethez!)

A híres "Dandelion Zebra Swirl", mellyel a szappanvilágot Vinvela Ebony szappanművész ajándékozta meg. Meseszép szappanokat készít, az ő eredeti "Dandelion swirl" bemutatója a honlapján olvasható: http://seifee.blogspot.co.at/p/rudel-seifelei.html

Sok-sok szappanos honlap és videó is elérhető a témában, az általam szeretett Soaping 101 is elkészítette a sajátját:
http://www.youtube.com/watch?v=bOEAiJos9bU

Így én most itt nem ismétlem a történetet, csak a kész művet teszem közszemlére.
Mellesleg a technika "alanya" egy újabb adag diószappan: diólevél és körömvirág főzet, a szokásos alap olajok pici kakaóvajjal tuningolva, a színeket titánium-dioxid és kakaópor adja, illata cédrusfa és keserű mandula.
Diószappan "Dandelion swirl"

Diószappan "Dandelion swirl" (Kattints a képre a nagyobb mérethez!)

1/16/2014

Joghurt szappan citrusos illattal / Yogurt soap with lemon scent

Joghurt szappan. Állítólag valami csodás. Sokan szeretik, én csak most készítettem először.

Joghurt szappan citrus illattal

Aki olvassa Evik szuper blogját, a Curious Soapamaker-t (a Kíváncsi Szappankészítő), találkozhatott többek között az általa igencsak dícsért citrom illatúra készített joghurtos szappan receptjével.
(http://curious-soapmaker.com/lemon-yogurt-soap-for-fresh-morning.html)
Ez egy szuper leírás: mi lesz a joghurttal a szappanban? miért jó, ha benne van? mire kell odafigyelni a készítés közben? és még kísérletezik is a végére, hogy fagyasztóban, hűtőben vagy csak kint hagyva a konyhapulton lesz a legjobb neki (merthogy túlmelegedős a massza)?
Hát, ezt nekem is tudnom kell! Nagyon megtetszett a recept. :)

A joghurtról azt írja, hogy "habár nem számít luxus összetevőnek, az elszappanosodási folyamat során egy része átváltozik egy tökéletes bőrápoló tulajdonsággal bíró anyaggá: sodium laktát lesz belőle.
A leírás szerint ettől az ápoló tulajdonság mellett keményebb, eltarthatóbb, krémesebb habot adó szappant kaphatunk.

Használat előtt a joghurtnak irány a fagyasztó, mert lúgoldás közben egyrészt a benne lévő tejcukor miatt veszélyesen felmelegedhet, és ugyanez a cukortartalom karamellizálódhat is, tehát a szappan sötétebb sárga lesz.
A lúgot is apránként, kis adagonként kell hozzáadni, az edényt folyamatosan hideg vízben tartva-hűtve.
Evik receptjében csak kókuszolaj és olívaolaj szerepel, míg én a saját alapreceptemen nem változtattam, azaz hidegen sajtolt olíva- és napraforgóolaj, kókuszvaj és pálmavaj keveréke.
Ehhez a megfelelő folyadékmennyiség, ami 44%-56% arányban tartalmaz joghurtot és desztillált vizet, ez ment a fagyasztóba.
A választott illóolajok: egy narancs-citrom-menta keverék, kiegészítve kubeba és cédrus illóolajokkal. Különlegesebb, fanyarabb, mint a tiszta citrom.
A tetején nem bírtam ki, csak csináltam egy kavirnyálós díszítést almazöld és arany mica porokkal. :)
Az ötletet még valaha SoapQueen-nél láttam, azóta már többször éltem is vele.
A formában ugyanúgy lesni kell a masszát, mint a mézes szappanoknál, nehogy túlmelegedjen - ez a mostani kétszer is ment a hűtőbe 10-15 percre, hogy megnyugodjon...

És felavattam az új szappanöntő formák egyikét! Végre! Másmilyen alakúak a szappanok, másként kell szeletelni - mindig új élmények, tapasztalatok! :)

p.s. (2014.01.29.)
Nem bírtam ki még a maradék két hetet, lekaptam az egyik szépséget a polcról, irány kezet mosni - hát ilyen csodálatos, nagy buborékos hab-rengeteget még egy szappan sem produkált nekem! :) :) :)
Most még olyan nyikorgósra tisztít, de két hét múlva milyen jó lesz! Már alig várom!




1/13/2014

Hamulúgos mosógél / Washing gel made with wood-ash lye

Mindig az a mosás... és mindig tanul valamit az ember...
Most s.k. mosószappan és mosószóda száraz keverékével mosok, szépek a ruhák, a fehér fehér, a színes nem fakul, a szekrényben sincs amolyan "zsírszag" a ruhákban. Viszont sok szappan fogy így - egy szapival (olyan 90 gr egy darab) hat-hét mosást oldok meg,  nem győzöm készíteni az utánpótlást. Mivel tiszta disznózsírt használok, anyagilag még mindig nem tartok ott, mint a "múlt időkben" használt márkás bolti mosószerekkel, de... mindig jól jön egy olcsóbb, praktikusabb, még inkább környezetbarát ötlet.

Eleinte használtam már mosószódával kevert reszelt szappanos mosógélt, viszont nem voltam vele elégedett. Nemrégiben azonban rátaláltam egy másfajta összetételű receptre!
Elkészítettem Ördögszappan Heni mosógéljét, a saját oldalán és az Antalvali-n is olvastam róla. A mosógélje csak reszelt szappanból, vízből és fahamuból készített lúgból áll.
Régen is így mostak az őseink, és manapság is sokan alkalmazzák megint. Ahogyan utánaolvastam mindenfelé, idézem: "a hamulúg a mosószóda "erősebb" testvére" - akkor csak jó lehet a belőle készülő mosógél is, nem?
(bővebben az idézet forrása: http://okovolgy.hu/a-legegyszerubb-univerzalis-hazi-tisztitoszer-a-hamulug/)

A projektről röviden:
Megszerveztem, hogy kaphassak egy adag tiszta fahamut, és a hétvégén megcsináltam a hamulúgot, másnap belőle a mosógélt, saját mosószappannal. A teszt-adaghoz az eredeti receptet redukáltam, az egy kiló hamu helyett 25 dekával indítottam, amiből csak fél liter hamulúg lett. Ezért hozzáarányosítottam a többi összetevőt, kevesebb mosószappant (40 gr) és vizet (1,125 l) adtam hozzá.  Így is több, mint két liter mosógélt gyártottam a végére. Összeállt, szép fehér gyöngyházszínű, jó kis zselés anyag lett. Mosás tesztelés következik, ahogy számolom, olyan 12 adagra elég lesz. Három hét múlva jövök, és referálok a tapasztalatokról.
Hamulúgos mosógél

1/10/2014

Forma elválasztó saját készítésben / DIY soap mould divider

A többszínű , függőlegesen elválasztott mintás szappanok elkészítéséhez kell egy, a formába helyezhető elválasztó/megosztó alkalmatosság.


Külföldön ez sok helyen kapható, idehaza én még nem találkoztam vele.
Megoldások a forma felosztására külföldi blogokból / Mould dividers solutions from foreign blogs

Így a "csináld-magad mozgalom" jegyében, tegnap egy ihlet/sugallat nyomán kb. fél óra alatt elkészítettem egy saját készletet.
Találtam itthon hozzá egy 1mm vastag műanyag lapot, szerintem ez papír-írószer vagy hobbi boltban kapható. (Gondoltam, ne egyszer használatos kartonpapírból legyen, hanem valami tartósabb anyagból.) 

Ezen a forma belső méretei alapján előrajzoltam a megtervezett darabokat. Két belső lap, hosszúsága pontosan megegyezik a forma belső hosszával, és magasságra 1 cm-rel több, hogy "kilógjon". 
A belső lapok megtámasztására két vékonyabb lapocska, szélességre a forma teljes szélességével egyezőek, terveim szerint majd ragasztószalaggal rögzítem őket a forma oldalaihoz. 
Bejelöltem a bemetszések helyeit is, egyet középre (ha kétfelé osztanám a formát), és kettőt a harmadoló-pontokhoz (ha háromfelé szeretném osztani). 


Ezután egy erős ollóval lassan feldaraboltam a lapot. Lehetne hobbi vágókéssel is dolgozni, de én féltettem az ujjacskáimat... 
A lapok levágása után a kb. 2 mm-es bemetszések helyét is óvatosan kinyirbáltam. 
Hát ennyi.
Lelkesedésemben még középső megtámasztót is készítettem. Jöhetnek az új mintájú szappanok! :)

Szappanöntő forma  belső elválasztó két osztatú funkcióval
Szappanöntő forma belső elválasztó három osztatú funkcióval


1/08/2014

3D levendula-citrom szappan / 3D Lavender-lemon soap

Két új ötletet ötvöztem ebben az új levendula szappanban.

Az egyiket Marie írta  legutóbb Humblebee & Me nevű csupa-izgalmas-dolog blogján, miszerint számára úgy tűnik, a citrom illóolaj olyan, mint a süteményekben a vanília - felerősíti, izgalmasabbá teszi a többi ízt, itt ugyebár a többi illóolajat. Nosza, ezt tudni kell, igaz-e? :)

A másik ötlettől, mióta pár napja olvastam, teljesen odavagyok. Díszítő hullámok mica por és kevéske glicerin keverékével, ami egyfajta besüllyedt 3D-s mintát ad ki. Szenzációs!! A forrás a The Soap Bar honlapon, ahol is a fenti ötlet önzetlen megosztója Michelle, a Mossy Creek Soap "anyja". A lényege, hogy a díszítés ugye a massza tetején kerül kialakításra, ahol másnapra a szappan szépen beszívja magába a glicerint, a csillámos pigmentek pedig megülnek a besüllyedések alján. Tegye fel a kezét, aki tudta ezt a trükköt?! :)

Így hát az új levendula szappanomba belekerült minden, ami jó. A csodálatos alap olajok (extraszűz olíva- és napraforgóolaj, kókuszolaj és pálmaolaj), ápoló adalékok sora: ricinusolaj, zabpehelyliszt, fehér agyag és titánium-dioxid, az illóolajok akkor 2:1 arányban andalító tihanyi levendula és friss citrom (tényleg jó így együtt), díszítésnek lila és arany színű mica por növényi glicerinben kikeverve.
Mellesleg a mintázásról sem feledkeztem meg, kb. 1/5 rész szappanmassza külön lila színezést kapott, öntéses mintával.

Másnap - a szappan tetején szépen kirajzolódott egyfajta térbeli minta, a glicerin jó része valóban beszívódott, a maradék gondolom az érési idő alatt majd kezd magával valamit... A felvágásnál előbukkannak a szép belső mintázatok, lehet gyönyörködni. A levendula illat megvan, a citrom illóolaj kevésbé érződik (mivel a levendula illó szívillat, a citrom pedig fejillat, tehát  gyengébb, hamarabb eltűnik, lehetséges, hogy legközelebb az 1:1 arány lesz tökéletes).

És akkor a képsorozat:
Levendula-citrom szappan




1/06/2014

Szappanpecsét műgyantából / Soap stamp made of resin

Készítettem már saját szappanpecsétet süthető modellező gyurmából, de ki akartam próbálni egy talán tartósabb változatot is. Pár hete készítettünk idehaza pár orgonitot műgyantával, és maradt némi készleten, innen az új ötlet.

A műgyantából készített pecsét készítéséről itt ill. itt már olvastam, ezek alapján kezdtem hozzá a sajátomhoz.
Használtam hozzá hagyományos (iskolai) modellező gyurmát, a már meglévő pecsétemet, némi formázó és csiszoló eszközt, és kellett még maga a műgyanta az öntéshez.

(Műgyantával dolgozni nem veszélytelen! Komoly biztonsági szabályai vannak, amiket be kell tartani. Mivel az anyag kipárolgása belélegezve egészségre ártalmas, legjobb kint a szabadban, kellő légmozgás mellett dolgozni vele. Megfelelő védőfelszerelés (gumikesztyű, légszűrős maszk -ha van-, külön műanyag keverőedény, fa keverőpálca) kell hozzá. A gyanta mellé kell katalizátort is venni, ami beindítja az anyag keményedését, ehhez pedig mérőnek kis műanyag fecskendő szükséges. A kész "mű" szobahőmérsékleten köt a legjobban, egy pár óra alatt megvan, de nem ajánlott bent a lakásban tartani és szagolgatni, inkább kint, vagy a kamrában, a garázsban, a teraszon, a padláson...megvárni a szilárdulást. Azután is kell pár nap, mire a szag jó része elillan belőle. A műgyanta öntéséről fontos tájékozódni, mielőtt hozzálátunk, az internet jó terep. Lehet kisebb kiszerelésű hobbi műgyantát kapni, bár kicsit borsos áron. A műgyantát én ettől a cégtől, ill. az üzletükben (V+ 3B Bt. 1149 Budapest, Nagy Lajos kir. útja 108.) vásároltam. Nem reklámozni akarom őket, csak velem nagyon kedvesek voltak, mindent elmondtak, amit tudni kell az anyagról, sok jótanáccsal láttak el, így szívesen ajánlom másnak is.)

1. a gyurmából készítettem egy alapot, elég ráhagyással ahhoz, hogy a szélein felhajthassam a forma keretéhez
2. fogtam a saját (copyright-os) szép kis pecsétemet, elkészítettem a lenyomatot a gyurmalap közepére, és ahol kellett, korrigáltam-szépítettem a benyomaton
3. bemetszésekkel felhajtogattam és összedolgoztam a széleket is, minden rést igyekeztem összedolgozni, hogy a folyékony műgyanta  majd ne tudjon kifolyni sehol sem
4. irány a terasz, beöltözés "vegyvédelmisnek", összeállítottam a kb. 2 evőkanálnyi műgyantás keveréket, és óvatosan kiöntöttem a formát, majd hagytam megkeményedni
5. másnap kiszedés, a gyurma könnyen és szépen levált a megszilárdult műanyagról, óvatos kis mosogatószeres lemosást azért kapott
6.  finom csiszolóval a széleket óvatosan letisztáztam - vigyázni kell, hogy magát a mintát ne csiszoljuk meg, én majdnem elrontottam! - így a nyomdázásnál szépen csak a lenyomat látszik majd, a szélek nem
7. lehet egy megfelelő méretű fadarabot keresni hozzá fogókának, és hozzáragasztani a nyomdához, de magában is szépen használható

szappanpecsét műgyantából készítve

szappanpecsét "jóbarátok"


Borotvaszappan 2.0. recepttel / Shaving soap 2.0 with recipe


Elfogy végre az első verziós borotvaszappan utolsó darabja is. Így eljött az alkalom, hogy továbbfejlesszem az eredeti receptet.
A tapasztalatok alapján egy, az arcon szépen felhabosítható, jól kezelhető szappan volt, és a Párom bőre borotválkozás után igencsak ápolt, hidratált és puha lett. Ez szuper! :)
Ami problémaként jelentkezett, a több hónapja tartó mindennapi használat eredményeképpen, az a megerősödött és gyorsabb borosta-növekedés. Ez már nem annyira... :(
Ennek eredetét a szappanba beletett, jó sok ricinusolajban látom. Ezt már rögtön az első "tünetek" idején sejtettem, és most eszerint módosítottam a receptet, kihagytam belőle.
A folyadék gyógynövény-főzete a rozmaring és kamilla mellett jó sok körömvirággal gazdagodott. Ápol, gyógyít, regenerál, igazi csodanövény.
Tettem bele kevés fehér agyagot - azt gondolom róla, amellett, hogy tisztítja a bőrt, feltöltheti némi ásványi anyaggal, és mivel a leggyengédebb agyagként nevezik, még az érzékeny bőr is szereti, nyugtatólag és regenerálóan hathat a bőrre.
(Arra is számítok, hogy talán finomabbá teszi a borotválkozást, de erre azért nem esküszöm meg. A Bentonite agyagról olvastam, hogy mivel vízzel érintkezve megduzzad, segítségével könnyebben siklik a bőrön a borotva. Hogy ez a fehér agyagra is igaz lenne, azt nem tudom.)
SF-ként ment bele kevéske shea vaj (szuper ápoló), mandulaolaj (krémes hab, bőrkondícionáló), és hogy ne érje szó a ház elejét, kevés növényi glicerin (hidratáló) - ez utóbbi minden márkás borotvaszappanban benne van, mert stabilitást és volument ad a habnak, meg puhít és hidratál is...
A sok hab érdekében még két ötlet: először is kevés cukor a szappanmasszába (nálam méz), a kimért folyadékból vettem ki egy kanálnyival, abban oldottam fel a mézet, és a lúg-olaj összeöntés után került ez is a masszába. A másik, hogy az alap-olajoknál a kemény olajok közé bekerült egy rész tiszta disznózsír is. Merthogy arról is úgy tudom, szép habot ad, és ápolja a bőrt. Igaz, így nem vegán a szappan, de viszont a zsír is bio (házi!) :)
Illóolajok rózsafa, bergamott és babér (ez utóbbi azért, mert amikor saját Aleppo szappant kreáltam, emlékszem, milyen isteni selymes habja volt, és csak az illóolajban különbözött a recept a többitől.)

borotvaszappan 2.0.

Kipróbálás január végén!

A saját, házi használatú borotvaszappan 2.0. receptem: (36% V-O, 5% SF)
- ebből egy 6 muffin alakú plusz egy külön tégelynyi szappan lett

42 gr kókuszolaj, 33 gr disznózsír, 75 gr pálmaolaj, 75 gr hidegen sajtolt olívaolaj, 75 gr hidegen sajtolt napraforgó olaj - összesen 300 gr
108 gr gyógynövény-főzet: kamilla, rozmaring és körömvirág, desztillált vízzel készítve, hűtőben jól behűtve
42 gr NaOH
SF: 1 mokkáskanálnyi shea vaj, ugyanennyi mandulaolaj és növényi glicerin
1 mokkáskanálnyi méz
1 teáskanálnyi fehér anyag
20-20 csepp rózsafa, bergamott és babér illóolaj





1/02/2014

Új szappanöntő formák / New soap molds

B.U.É.K.!
Na, mit hozott nekem a Jézuska? :) Új szappanöntő formákat!!



Csak az egyiket fotóztam le, mert ketten vannak, az első fotón a csücsökben az eddigi keskenyebb figyel. Az új formák szélesek és laposak. A készítői monogram és a sorszám jelzés tényleg beégetéssel szerepel. A Párom nem semmi!

Így végre elkészíthetek majd ilyen szappant (Peacock Swirl - azaz pávamintásat), meg ilyet is (Coloumn Swirl - a "fakockás")erről (Mantra Swirl - mantra hullámos) nem is beszélve. :)