7/03/2016

A legkönnyebb arckrémem nyárra / My lightest face lotion for summer


Megint egy krém - de olyan jól sikerült ez is, hogy az örömömet illik megosztani.
Van egy receptem - a naturkence.hu oldalról rendeltem meg a Kencekészítés A-tól Z-ig könyvet, amiben szerepel egy mentás-uborkás krém, teljesen más összetevőkkel, mint a saját krémjeim, de az elkészítés módja nagyon szimpatikus. Eddig a Páromnak kreáltam belőle borotválkozás utáni arckrémet, amit  most átalakítottam a saját igényeimre. Az a jó benne, hogy kevés összetevőből áll, és nagyon könnyű elkészíteni. Zárójelben a borotválkozós krém összetevői, hátha valakinek az is tetszene.

Az átalakításnál könnyű, gyorsan beszívódó anyagokat választottam. A rizskorpa olajról azt írják, hogy kivételes hatású antioxidáns, regeneráló, jól behatol a bőrbe, nem hagy zsíros érzetet – elbűvölően hangzik, főleg így nyáron. A Pluromatte egy nagyon finom növényi eredetű emulgeátor, amiről azt találtam, puha és bársonyos bőrérzetet ad, mattító póderes hatással.

A százszorszép virágát érdemes gyűjteni és szárítani (leginkább tavasszal, telihold napján),  ha tudunk Bach-kivonatként nyerjünk belőle folyadék eszenciát (a friss virágokat egy tál forrásvízbe téve, a déli napra kitéve egy órára lassan belepárolódik a hatóanyag), ez a legjobb hatású, ha ez nincs, 1-2 perces csendes forrázással a szárított virágból is lehet készíteni. A százszorszép neve kötelez – széppé teszi a bőrt: gyulladáscsökkentő, simító, üdítő hatású.
Ajánlanék egy érdekes ismeretterjesztő videót ehhez: https://www.youtube.com/watch?v=FfFaSTjLidE

A lágy nyári nappali krémem hozzávalói tehát:
10 gr rizskorpa olaj (jojoba olaj),
46 gr százszorszép virág főzet (diólevél főzet),
0,1 gr, azaz késhegynyi Xantán

Ezeket egy hőálló pohárban homogénné keverem.
4 gr Pluromatte (Plantemuls) mint emulgeáló

Hozzáadom a keverékhez, és vízfürdőben felolvasztom, és 3 percig intenzíven keverem.
Kivéve a poharat hideg vízbe téve megint 3 perc keverés következik.

Jöhetnek a tartósítók és egyebek:
-2 csepp tejsav
-5 csepp Rokonsal
- ízlés szerint 1-2 csepp E-vitamin, Panthenol
-és valamilyen illóolaj; nálam levendula és geránium 2-3 csepp (a Páromnak levendula és cédrus)


Tégelybe teszem, és kész. Hűtőben tartom, és spatulával veszek ki belőle az arcápoláshoz. 


6/19/2016

Álom testápolóm mangóvajjal és rizskorpa olajjal / My dream lotion with mango butter and rice bran oil

   A testápoló receptjeim sora új kedvenccel bővült, és azt hiszem, egy darabig ragaszkodni is fogok hozzá, annyira jó szerintem.

Tudom, hiába fotózom - egyik krém olyan kinézetre, mint a másik... :) 


   Kaptam ajándékba mangóvajat (nagyszerű alapanyag, eddig csak a kívánság-listámon szerepelt, nagyon örülök neki), illetve egy szappanos projekt kapcsán lett egy üveg rizskorpa olajam is.

   A már ismert zabtejes krémemet alakítottam át, így az összetétel szerint:
I. fázisban 146 gr leszűrt zabtej és 4 gr glicerin
II. fázisban 14 gr TegoCare, 14 gr mangóvaj, 22 gr rizskorpa olaj
Vízfürdőn negyed órát olvadoztak, melegedtek, majd a vízfázist cseppenként adagoltam az olajokhoz, folyamatos keverés mellett. 
A hűtési fázisban került bele tartósítószer (nálam tejsav+Rokonsal), illatnak 2 csepp "Füge" illatolaj, ami bőven elég, és nagyszerűen illik hozzá.

   És hogy milyen? Azonnal beszívódik, az eddigi legjobb krémem ilyen szempontból, valamint gyakorlatilag semmilyen utólagos ragacsos, zsíros érzetet nem hagy, miközben érezhetően puha és selymes a bőröm tőle. 
Mindenkinek ajánlom, hogy ha teheti, készítse el, csak szeretni lehet! 


6/18/2016

Variációk konfettire /Variations on confetti theme

   Gyors bejegyzés, csak hogy ne maradjanak el a legújabbak. Háromféle "újra"-szappan készült mostanában.

   Az első kávés-mentás; amibe ezúttal nemcsak kávés, hanem hévízi iszapos szappanforgácsok is kerültek. Nem igazán észrevehető, szerencsére. Nem sajnáltam a menta illatot belőle, frissítő szappan lesz fiúnak-lánynak. :)
   A második szappan folyadék alapja különleges: bodza virágvizet készítettem hozzá. A mintát némi fehér szappanreszelék adja - arra számítottam, hogy a bodzavirágokat juttatja majd eszembe (ehelyett inkább kókuszreszelékre hasonlít). Mindegy, ápoló szappan lett selyemmel, shea vajjal, kellemes virágillattal. :)
   A tropical konfetti már ismerősként készül, abszolút a levágott szappanszélek újrahasznosításáról szól. A selyem és a shea vaj, ricinusolaj ebből sem hiányzik, fincsi gyümölcsös illatokat válogattam össze (banán, zöldalma, lime).
Jöhet a nyár, az első szakasz készen áll!





5/31/2016

Rózsa és limonádé / Rose lemonade


   

   A tavaszutó-nyárelő csalhatatlan képviselői a rózsák: a bársonyos szirmok, a gyönyörű színek, a bódító illatok… a házunkhoz közel, a városban van egy rózsakert. Mostanság valami meseszép!



   Nem csoda, hogy inspirálódtam! A legutóbbi hétvégi kerékpáros kirándulásunkon gyűjtöttem vadrózsa virágokat, hamar elkészült a virágvíz is. (Valamiért a Bach-féle eszenciák készítési módszerét követem az ilyen finom virágok esetében: egy tiszta üvegben friss artézi vízbe téve – nálunk ugyanis artézi kút is van J - a tűző napra teszem a virágokat, fél nap alatt szinte belepárolódnak, miközben teljesen átveszi a víz a finom virágillatot.)



   Ez a leszűrt virágvíz lett a nyári rózsaszappanom folyadék alapja. A receptben van még selyem (mint mindig), cukor a szebb habzásért, kevés TiO2, rózsaszín és zöld agyag színezésnek. Nagyon elegáns formába öntöttem, illik a szappan „személyiségéhez”, ha szabad így fogalmaznom.  



   A citromos vonalat egy nyári emlék miatt tettem bele, pár éve jártunk a Krisna-völgyben Somogyvámoson, és a nagy melegben rózsavízzel ízesített limonádéval kínáltak minket. Különleges és nagyon finom üdítő, jó szívvel ajánlom mindenkinek, hogy kóstolja meg alkalmasint.  A szappan illatában jelenik meg, a „Gartenrose” illatolaj mellé ugyanannyi lime illóolajat is tettem. Kár, hogy nincsen illatos internet, nem tudom megmutatni milyen szépen illik egymáshoz a kettő …. J


   Jöhet a nyár, egy új, „nőiesen friss” szappannal biztosan várom!



5/30/2016

A szezon kedvence: joghurtos uborkaszappan! / Favourite of the Season: Cucumber soap with yogurt


Nyári inspirációk után böngészve, rátaláltam egy igazán aktuális szappan receptre, mégpedig a Modern Soapmaking oldalon, ahol lelkesen és kedvcsináló módon bemutatják a joghurtos uborkaszappant. Joghurttal már dolgoztam (a joghurtos citromos szappanom, és a joghurtos sószappanom is tetszett), de nyers uborkapéppel még nem, így egyértelmű volt, hogy kipróbálom!

Betartottam a receptet – ahogyan csak tudtam. J Az olajokat minimalizáltam: 150 gr kókuszolaj, 150 gr házi sertészsír és 200 gr napraforgó olaj van csak benne, összesen 500 gr-nyi. A folyadékhoz (95 gr desztillált víz) csipetnyi selyem és 5 gr só is került. Az uborkát az ajánlás szerint nyersen, héjastul, apróra kockázva tettem a turmixba, majd leszűrve került a szappanmasszához (összesen 45 gr), pár kanálnyi -10 gr- finom joghurttal elkeverve.



A színe alaphangon natúr, fehérbe hajló. Hogy kicsit „uborkásabb” legyen, egy kanálnyi mennyiségű masszát zöld mica porral színeztem, és lazán hozzácsurgattam az alaphoz. Lágy, finom szálas mintázatot adott. Az illatában is van egy kis csavar, szerintem a „Füge” illatolaj nagyon is passzol hozzá – nem is tűnik fel elsőre, milyen illatot is érzünk, teljesen elfogadható „uborkának”. 
A készítést, mármint az öntés utáni 24 órát megúsztuk túlmelegedés, szétválás nélkül, bár kb. a 3-4 óra tájékán fél óra hosszat biztosan csücsült a hűtőben a kis drága. :)


Most, hogy már az én fürdőszoba polcomon is van egy, és használatba is vettem, már értem miért volt olyan lelkes a leírása ennek a szappannak. Lehet szeretni – finom habja van, szép lesz tőle a bőr fürdés után, és frissítő-jókedv csináló a színe-illata. A nyári szezon egyik kedvence lesz nálam, az biztos!



Köszönet innen is a receptért!


5/05/2016

Szín-játék : fehér / Colour play : white

A tökéletes fehér szappan létezik. Egységes és sima. Legutóbb végre sikerült produkálni.

Én leginkább titánium-dioxidot használok, de lehetne még cink-oxidot, fehér agyagot is.
A TiO2-ből vásároltam már vízben és olajban keveredőt is, a bolt nem mindig tudja mit árul, így otthon első dolgom letesztelni. Rendszerint a szappankészítéskor keverem ki akár kevés vízzel, vagy magával a szappanmasszával. Most viszont forradalmi tettet hajtottam végre - előre elkészített pasztával dolgoztam. :)

Nagyon bonyolult. Egy flakonban (széles szájú előnyösebb) 1:1 arányban raktam desztillált vizet, TiO2-t, és kettő darab csapágy-golyót. Majd kupak lezár és Shake-it-baby. A hűtőben csücsül a flakon, amikor kell, újra összerázom és egy teáskanállal megy a masszába.

És működik. Eddig még jó. Roppant elégedett vagyok, úgy érzem, szintet léptem megint. :)

Az edukációs videó, ahonnan a megváltó ötlet származik (tündéri, ahogyan a fekete tűzhelyen mókol a fehér porral):  "How to pre-mix titanium-dioxide for soap making"
https://www.youtube.com/watch?v=l_HvrWnTKng

A  kész szappan a "Mojito" fedőnevet viseli, színeiben bronzos (a nádcukor színe) és zöldes (a mentalevelek), illatában természetesen lime és menta köszön vissza. Jó lett, nyár-váró... :)
És a fehér rész a lényeg - egyöntetű, glicerin-folyó mentes.







2/16/2016

Tropical konfetti

   „Én, a Konfetti Királynő ezennel bejelentem, hogy új szappan született kreatív királyságomban.”
Nem is akármilyen, igazi tavaszi zsongás a vidám színeivel. Ez a jutalma annak, aki kitartóan színek szerint gyűjtögeti a szappanszéleket. J



A receptet feljavítottam jó adag shea vajjal és némi selyemmel a kényeztetésért, „mert megérdemlem…”.
A mintához három részre osztottam a fehérített szappanmasszát, elég hígan hagyva a keveréket. Az alsó kettő részbe külön-külön kerültek az eltérő színű szappanforgácsok, a harmadik adaghoz csupán egy "pot-swirl" minta került lazacos mica porral készítve.
A lényeg, a „Tropical” fantázianevű illatolaj mindhárom részbe került, szépen elosztva. Lehet szeretni, olyan tutti-fruttis gyümölcsfagyis, és nem gyorsította a masszát (végre egy használható illatosító a Humanity-től…)



Rétegenként kanalazva került a hosszanti oldalánál megdöntött formába, a tetejére csak egy light-os díszítés került.




2/13/2016

Diószapi rejtett virágmintával / Walnut soap with secret swirl

Kedves szappanos barátnőm, a Costa Cosmetics háziasszonya egy remek készítős videót osztott meg – Emőke is csodás szappanokat készít, tavaly nyáron el voltam ájulva a matyó hímzés ihlette és versenyre is benevezett „Királynévíz szappan”jától, és nagy kedvencem a mostani bemutatott mintája is. Egy ilyen videó ellenállhatatlan, felkérés keringőre…


Így hát az éppen készülő diószappanom némi kakaópor segítségével mintát kapott, és nagyon jól áll neki. Tessék csodálni. J



1/31/2016

„Aquafresh” szappan / „Aquafresh” soap

Nem, nem a fogkrém ihlette a szappant. A Humanity webáruházból rendeltem ezt az illatot, és ez a teszt szappan arra vonatkozóan, hogy hogyan viselkedik készítéskor.
Már az elején elmondhatom, hogy nálam jól működik szappanmasszában, nem gyorsította fel, nem lett két másodperc alatt kemény puding az egész (mint pl. a zöldtea illatuk esetében…) És nem hasonlít a fogkrémre, semmi menta, inkább egy friss, tavaszi-nyári „zöld” illat, igazán szappanba való.
A színek is ehhez választottan frissek, és alkalmat adtak arra, hogy kipróbáljam a „tall&skinny shimmy” mintát. (Az első kísérletem kudarcos lett, épp a fentebb említett zöldtea illatolaj miatt.)
Most jót játszottam vele – nem igazán nehéz. A mintázás lényege, hogy az öntőformát a hosszanti oldala mentén egyszer az egyik, majd a másik oldalon támasztjuk alá és a döntött formába az ellentétes oldalon csurgatjuk bele a masszát. Találunk videót eleget az interneten, én is belinkelek egyet mutatóba: https://www.youtube.com/watch?v=RjkatAmYcW4

Az a különleges hullámos minta nálam nem tud teljes szépségében érvényesülni, mert az én öntőformáim nem igazán keskenyek. De így is különleges, kellemesen váltakozó mintát kaptam. Nekem tetszik. J





(Arra gondoltam még, hogy félreteszek egy juice-os vagy tejes dobozt, az jó lenne talán keskeny formának. Csak ki kell találnom, mivel erősítem meg az oldalát, hogy formatartó legyen… na, majd meglátjuk.)

A "golyós kávés-mentás" / Polka dots coffee-mint soap

Az idők során a Hippikávés-s szappanom átalakult. Az elválasztó kakaós vonalat elhagytam, mert mindig ott tört ketté a szappan használat közben. Az eredetileg eukaliptusz illat is mentára cserélődött.
Amúgy ugyanolyan „előfeltételes” szappan maradt, ami elsőre is volt. Kell, hogy legyen hozzá egy-két evőkanálnyi kávés szappanforgács, és friss szappangolyók, ezek nélkül nem lesz. Viszont olyan egy hálás kis szappan, sok finom habbal és különleges illattal, hogy megéri szöszölni vele.

A kávés szappanforgácshoz még anno készítettem fél adagnyi őrölt kávés szappant, amit érés után lereszeltem, és bezacskózva a hűtőben lakik, várja a sorát.  A golyók mindig akkor készülnek, amikor diószappant öntök, és a levágott széleket darabolom fel és gömbölyítem. Így adja magát a sorrend: ha diószappan készül, utána pár nappal golyós-mentás is. J
Az alaprecept most egy kísérleti arány: 150 gr kókuszolaj, 150 gr házi sertészsír (mert szerencsére kaptam sokat) és 200 gr napraforgó olaj. Lecseréltem a pálmaolajat, és működik, nem látszik/érződik a végeredményen, szépen átalakul és ugyanúgy szappan lesz ebből is.
Továbbá a massza kap oldott selymet (lágyabb és krémesebb hab), cukrot (több hab) és sót (keményebb szapi) a folyadék mellé, az olajok plusz ricinusolajat (krémesebb és több hab) és nátrium-laktátot (avasodás-gátlónak).
Az illata a Behawe-s „SweetPeppermint”, azaz édes menta illat – nagyon szeretem, nem erős borsmenta, inkább olyan, mint egy mentolos cukorka.

Mielőtt a masszát a formába öntöm, a kibélelt forma szélén beosztásokat jelölök meg, és igyekszem a golyókat azok szerint belepotyogtatni, hogy felvágáskor a golyók kb. felezve legyenek és a szappan képe mutatósabbá váljon. 


1/15/2016

2015. kedvencei / Favourites of 2015

2015 - ez már a harmadik ilyen összegző bejegyzésem. Annyira jó! :)
Az első év még igazán a tanuló időszak volt, sokféle alapanyaggal és gyakorlatszerzéssel. A második év már a mindenféle technikában tobzódásról szólt, minden szappanöntés egy új kihívást jelentett - hát azt nagyon élveztem. Emellett a szappanos kapcsolatépítés és új barátok szerzése okozott még sok örömet; volt egy "utazó szappanok" ismerkedős program, és egy szuper nyári szappantábor is.

A mostani év talán visszafogottabb, bár újdonságokban nincs hiány - próbálgattam új technikákat, rácsodálkoztam új módszerekre, felfedeztem új szappanos blogokat. Megpróbálom összeszedni a legfontosabbakat, hátha más szappanosok is kedvet kapnak hozzá, a szappant használó kedves ismerőseim pedig beleláthatnak kicsit abba, hogy mennyi ismeret, gyakorlás és kreatív figyelem is van egy-egy jól sikerült szappan mögött.

Köszönhetően annak, hogy a szappanok révén a gyógynövények, illóolajok iránti érdeklődésem komolyabbra fordult - a legbüszkébb arra vagyok, hogy idén sikeres természetgyógyász -fitoterapeuta vizsgát tettem, ami nagy dolog számomra. :) :) :)



A másik fontos és igencsak mérföldkőnek számító dolog, hogy Apukámtól kaptam egy s.k. szappanszeletelőt, amin hetekig agyalt és barkácsolt - de ennek hála azóta nincs girbe-gurba, eltérő méretű szappanszelet, minden vágás pontos és korrekt, ami tényleg minőségi előrelépés, KÖSZÖNÖM innen is! :) :) :)



Szóval idén is volt pár kedvenc - ami meg nem fért bele, megy a 2016-os bakancslistára!
A mintázós technikák közül a tavaszi szezonban a "Spinning swirl", azaz a "forgatós hullámminta" volt az egyik új, ami nagyon tetszett. (Egy készítős videót belinkeltem a nevéhez.) Készült nálam is, bodzavirágos változatban - nem túl kontrasztos színekkel, de azért a lényeg átjön.



A második nagyon szívem csücske minta a "Butterfly hanger swirl", ami jó ideje tetszett, de sokáig nem találtam meg hozzá a "know-how"-t. Persze most már sok-sok videó és leírás van, lehet szemezgetni akár SoapQueen-nél, vagy ez a videó a Handmade in Florida-tól, de nekem a legtöbbet a Creative soaps by Steso-n lévő blogbejegyzés segített, ahol végre rajz is szemlélteti a kanyargós minta útját.
A saját szappanjaim egészen jól sikerültek, ez egy nagyon szép és finom minta, érdemes ügyködni vele. Készültek "fekete pillangó" szappanok, és egy kellemes körömvirágos- selymes szappan is. 




Még egy nagyon egyszerű technikára bukkantam a Soap Techniques blogon, ötvözve a "pot swirl"-t egy  a célirányos öntési móddal, a végeredmény finom csíkozású, változatos szappanok. A technika a megelőző posztban szerepel, nálam pedig két színt használva így sikerült



Játszottam mindenféle pecsétekkel, nemcsak a saját logóval, hanem készítettem a diós szappanjaimnak külön pecsétet, illetve hobbi boltban vásároltam fából kivágott rátéteket mindenféle formában, valamint -hála a szappanos barátokkal való FB-csevegéseknek :) - elkezdtem én is kipingálni vízzel kikevert mica festékkel, amitől látványos lesz és igazán feldobja a szappant.










Volt még ötlet, meg kívánság az év során, melyek aztán nem teljesültek;
- készíteni "aleppo"-szerű szappant igazi babérolajjal (nem vettem, mert annyira drága szegény, így nem is sikerülhetett). 
- kitaláltam egy kecsketejes deluxe szappan receptet, ami azért érdekes próbálkozás, mert amióta szappant alkotok, kecsketejes sosem készült nálam. Most vettem két liter kecsketejet, adagokban lefagyasztva várja a sorsát mind. Hátha...
- ha eléggé összekapom magam és megalkotom hozzá a spéci célszerszámot, nekem is lesz egy adag keresztben csíkos pávamintás szappanom, mint amiről itt olvastam - mert ez is egy "must have it" darab szerintem.
- aztán próbálkoztam (volna) még a "tall&skinny shimmy"-vel, ami egy nagyon szép, látványos minta, hát az nem jött össze elsőre... :) -megy az újévi bakancslistára (BL)

- amire még valamikor készülök, a "Ghost swirl" Auntie Clara érdekes kísérlete nyomán - ahol a lúgoldat töménységét változtatva lesz saját anyagából mintás a szappanmassza. Ezért (is) kedvelem nagyon a hölgyet, hogy mindig kifundál valami érdekeset. 2015-ben erre semmi időm nem volt, de majd most... :) 
- és persze örök fejlesztési téma a szappan tökéletesítése, a minél nagyobb buborékos, krémes-habos szappan, ami persze elég kemény és tartós is. Találtam egy jó kis összefoglalót nemrégen buborék-teszt témakörben, a hogyan is alkossuk meg a vágyaink szappanát kérdésre keresve a választ. Mindenkinek ajánlom egy kis szakmai elmerülésre a Modern soapmaking weboldalt, hát van egy-két gondolatindító írás ott is.  

Azt hiszem, ennyi minden egy szappanklub éves képzési programja is lehetne, és egész jó kihívás nekem is. Szóval, hajrá 2016 - unatkozni az újévben sem fogok!