2/12/2020

Tojás szappanok 2. / Egg soaps with lanolin and egg white

Alcím:
Lanolinos, tojásfehérjés szappan
"Winter Rose" edition


Haladok tovább a tojás mint szappan alapanyag felfedezésében. Készülök egy klasszikus szappan saját verziójú megalkotására, amihez most belépő ez a recept. Kipróbáltam a csak fehérje használatot,  amihez találtam nagyon jó leírást is. És a lanolint is elővettem a hűtőből, amit eddig csak ajakbalzsamban használtam, de most szerepet kapott az olajok mellett ő is.

A Soap Making Magazine-ban találtam egy ide passzoló cikket, az April által készített Rózsavizes tojásfehérjés szappan már majdnem olyan, amit én is tervezek. A leírtak eligazítottak abban, hogyan is használjam a tojásfehérjét, hogy el kell keverni a folyadék egy részével hogy lazább és vizesebb legyen, és hogy előre le kell szépen mérni a tojásfehérje súlyát, és azt a szükséges folyadék mennyiségéből szépen le kell vonni. Másodjára már erre nagyon odafigyeltem. :)

A lanolin egy jó összetevő lehet szappanban, gondoljunk csak a mindeni kedvence hazai márkájú Baba szappanra, az is lanolinos. Nem bonyolult beszerezni sem, és használni sem. Nagyon jó kis cikket találtam a felhasználási lehetőségekről itt: Lanonin - The Unlikely but Underrated Moisturizer. 
Ajánlott mennyisége 3-5% az össz olajoknak. Mivel kicsit hőérzékeny anyag, amikor a keményebb zsírokat (kókuszzsír, pálmazsír, sertészsír, akármi..) összeolvasztottuk, elzárjuk a hőt / várunk kicsit a mikrózás után, és ekkor keverjük bele a lanolint, szépen elolvad anélkül hogy túlmelegítenénk. Ezután tesszük a folyékony olajokat is az edénybe. Több olvasnivaló erről a The Nerdy Farm Wife oldalon is található, ajánlom a How to Add Lanolin to Soap Recipes cikket.


A rózsavíz került még helyettesítésre. Mivel tél van, sok tea készül nálunk szárított csipkebogyóból, az egyik főzet maradékát mentettem meg, átpasszíroztam és vízzel hígítottam, szép színű rostosabb folyadékot kaptam. Érdekes, hogy lúgoldáskor ez is rózsavirág illatú lesz.




A szappanmassza szépen összeállt, először meg is ijesztett kicsit mert májpástétom színű lett a keverék, gondoltam ilyen csúnya színű szappanom még úgysem volt. Azután a formában már alakult, kivilágosodott. Lágyabb maradt, másnap még 1 óra fagyasztóban töltött keményedés után is eléggé ragaszkodott a szilikon forma aljához, így nem lett teljesen sima a felület. Olyan, mintha megfagyott volna itt-ott. Végül is, illik a "Winter Rose" témához.



A színe folyamatosan alakul, sötétedik. Általában a csipkebogyó szappanjaim eléggé sötét színűvé válnak, kíváncsi vagyok ez a tojásfehérjés változat mennyire lesz karakteresebb. Két nap nem alakított rajta még sokat. Néhány sztárkép a fotóbox-ból.












2/08/2020

Tojás szappanok 1. / Egg soaps with whole eggs

Tojás szappanok 1. 
Alcím:
A "majonézes" projekt.





Nemrégiben találkoztam egy FB bejegyzéssel és egy recepttel egy olasz szappanos hölgynél, akit Tiziana Cherubininek hívnak. Az Il sapone dei Chereubini-n osztotta meg az általa készített "Sapoyese" szappanokat, az elnevezés a szappan és a majonéz szavak kombinációjával született, mellyel a készítés során használt technikára is utal.

A tojásos szappanokról sok-sok bejegyzés, leírás, videó található a net-en, lehet szemezgetni a csak sárgája, csak fehérje vagy egész tojásos receptek között. Általában az összemixelt, felvert tojást az előkészített olajokhoz keverik, és mehet is a szokásos szappanmassza összeállítás, a többség nem variál vele sokat.
Nagyon jó részletes összegzést lehet olvasni pl. a Classic Bells / Soapy Stuff címszó alatt, az általa összegyűjtött további referencia oldalak pl. Anne L. Watson Egg Soap bejegyzése és a videók is tanulságosak.

A tojás szappan szerethető, mert szép habja van, kíméletes a bőrhöz, gondolhatjuk hogy extra zsíradék vagy kollagén van a szappanban - de lehet egyszerűen csak érdekes hozzávaló.

A fontosabb ajánlások a tojás adalékos szappanokhoz, hogy lehetőleg kerülendő a fel- vagy túlmelegedés, ezért az alapanyagokkal is szobahőmérsékleten dolgozzunk. A másik, hogy a tojás súlyát bele kell kalkulálni a szappan receptbe, a folyadék mennyiségnél mindenképp.

Ebben a receptben az újítást úgy érjük el, hogy a tojásokkal és olajokkal egy majonéz készül, amihez kerül a lúgoldatos folyadék rész.
A majonézes tojás szappan tehát egy híg majonéz készítéssel kezdődik, a tojáshoz cseppenként, majd vékony sugárban adagolt, szoba meleg olajokkal, pici sóval, némi ecettel. Fél adag szappanmasszát terveztem (ha balul sülne el, legalább nem pazaroltam el annyi alapanyagot...) így 250 gr-nyi olajokkal és 1 tojással, 15 gr almaecettel, kiskanál sóval így nézett ki a cucc a keverőtálban.



Az előkészített lúgoldatot ezután kevertem hozzá, amit szintén előtte hagytam jól kihűlni. *itt elrontottam a receptet, mert nem vontam le a használt víz mennyiségéből a tojás súlyát, hanem ugyanannyit tettem bele mint az alap receptjeimnél, de ez a víz többlet végül szerencsére nem okozott galibát.  Nem használtam a botmixert, csak kézi habverőt az elvegyítéshez. Illata édesnarancs, citromfű és cédrus illóolajok kb. 3-3 ml mindegyikből. Szép homogén massza lett, picit talán zselésebb.

Gyorsan formába öntöttem, és a kocsonyás jelleg tovább fokozódott, picit gumizselés lett a massza. * Lehet, hogy a többlet folyadék mennyiség miatt?



Kb. fél óra pihenés után látszott némi aprópöttyös folyadék kiválás a tetején, ami csak víz volt szerencsére, másnapra már nem volt nyoma. Egyébként ellenőrizni szoktam pH papírral, nem-e véletlenül lúgkiválás a ludas, akkor sajnos újratervezés lett volna a sorsa.



A formából nagyon szépen ki lehetett szedni, kemény állaga lett. Nem takartam le semmivel, nem is melegedett át. Illata is megnyugtató citrusos fanyar, semmi undok buggyant tojás szag... A színe egyenletes, világos pasztell sárga, szerintem nagyon csinosak lettek. 








1/27/2020

Balatoni diószappan/ A walnut soap from Lake Balaton

Ennek a szappannak a hozzávalóit a nyár közepén gyűjtöttem a balatoni nyaralás alatt.



A dióleveleket a fonyódi sétányon, a hajdani Sirály mögötti rókalejárónál álló diófáról gyűjtöttem.  A cickafark és a lucernavirág a jásdi mezőkről való, amikor túráztunk a Szentkúttól a bakonynána-i római fürdőhöz.



A szárított növényekből készült a főzet, ami a szappan folyadék alapját adja.


Egyszerűbb olajok, némi lúgban oldott selyem, 1 szem dióbél pépesítve, és 1 kiskanál kakaópor glicerinben kikeverve a színezék.
Az illata különösen jól sikerült keverék, férfias jellegű: 5 ml szantál&rózsa és 5 ml cédrus illóolaj.





1/26/2020

Árnyékok mintázva / Swirls in the shadow

A tél most januárban leginkább fagyosan ködös volt, hetekig árnyak látszódtak csak a szürkés-fehér ködben,zúzmarában. Az idei első szappanom is hasonlóan sikerült, mintha árnyékok tűnnének fel az egyszínű masszában.



Az ok a nem teljesen végiggondoltan hozzáadott glicerin többlet, az váltotta ki a halványabb mintázatot. Egy "in-the-pot swirl"-t terveztem, de a színező pigmenteket nem extra olajban, hanem glicerinben kevertem ki. Mivel szerettem volna, ha a maradék a massza tetején elrendezve majd szépen belemélyed, ami így is történt, a teteje gyönyörű dimenziós díszített lett. Viszont nem gondoltam végig, hogy magában a szappanmasszában az lesz az eredmény, hogy szinte teljesen eltünteti a színező pigment színét, és extra glicerinként csak a minta ívei maradnak meg.




Amúgy, egy népszerű szappankészítő hölgy tudatosan alkotta meg a "glicerin folyó" jelenséggel kísérletezve a saját "Ghost swirl" technikáját, amivel nagyon szép átsejlő mintákat tud készíteni a szappanban, a víz és a lúg arányának változtatásával éri el, gélesedő ill. nem gélesedő masszát készít.
Talán legközelebb, tudatosan kipróbálom azt a technikát is.



Összetétele a lehető legegyszerűbb: körömvirág főzet, kókuszolaj, sertészsír, olívaolaj, sheavaj, sztearinsav, zöld és arany mica pigmentek, némi glicerin, és Night Flower illatolaj (a Humanity-től).