Ugrás a fő tartalomra

Tojás szappanok 2. / Egg soaps with lanolin and egg white

Alcím:
Lanolinos, tojásfehérjés szappan
"Winter Rose" edition


Haladok tovább a tojás mint szappan alapanyag felfedezésében. Készülök egy klasszikus szappan saját verziójú megalkotására, amihez most belépő ez a recept. Kipróbáltam a csak fehérje használatot,  amihez találtam nagyon jó leírást is. És a lanolint is elővettem a hűtőből, amit eddig csak ajakbalzsamban használtam, de most szerepet kapott az olajok mellett ő is.

A Soap Making Magazine-ban találtam egy ide passzoló cikket, az April által készített Rózsavizes tojásfehérjés szappan már majdnem olyan, amit én is tervezek. A leírtak eligazítottak abban, hogyan is használjam a tojásfehérjét, hogy el kell keverni a folyadék egy részével hogy lazább és vizesebb legyen, és hogy előre le kell szépen mérni a tojásfehérje súlyát, és azt a szükséges folyadék mennyiségéből szépen le kell vonni. Másodjára már erre nagyon odafigyeltem. :)

A lanolin egy jó összetevő lehet szappanban, gondoljunk csak a mindeni kedvence hazai márkájú Baba szappanra, az is lanolinos. Nem bonyolult beszerezni sem, és használni sem. Nagyon jó kis cikket találtam a felhasználási lehetőségekről itt: Lanonin - The Unlikely but Underrated Moisturizer. 
Ajánlott mennyisége 3-5% az össz olajoknak. Mivel kicsit hőérzékeny anyag, amikor a keményebb zsírokat (kókuszzsír, pálmazsír, sertészsír, akármi..) összeolvasztottuk, elzárjuk a hőt / várunk kicsit a mikrózás után, és ekkor keverjük bele a lanolint, szépen elolvad anélkül hogy túlmelegítenénk. Ezután tesszük a folyékony olajokat is az edénybe. Több olvasnivaló erről a The Nerdy Farm Wife oldalon is található, ajánlom a How to Add Lanolin to Soap Recipes cikket.


A rózsavíz került még helyettesítésre. Mivel tél van, sok tea készül nálunk szárított csipkebogyóból, az egyik főzet maradékát mentettem meg, átpasszíroztam és vízzel hígítottam, szép színű rostosabb folyadékot kaptam. Érdekes, hogy lúgoldáskor ez is rózsavirág illatú lesz.




A szappanmassza szépen összeállt, először meg is ijesztett kicsit mert májpástétom színű lett a keverék, gondoltam ilyen csúnya színű szappanom még úgysem volt. Azután a formában már alakult, kivilágosodott. Lágyabb maradt, másnap még 1 óra fagyasztóban töltött keményedés után is eléggé ragaszkodott a szilikon forma aljához, így nem lett teljesen sima a felület. Olyan, mintha megfagyott volna itt-ott. Végül is, illik a "Winter Rose" témához.



A színe folyamatosan alakul, sötétedik. Általában a csipkebogyó szappanjaim eléggé sötét színűvé válnak, kíváncsi vagyok ez a tojásfehérjés változat mennyire lesz karakteresebb. Két nap nem alakított rajta még sokat. Néhány sztárkép a fotóbox-ból.












Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Mosószappan recept / Laundry soap recipe

Mosás ügyében kész fejlődési vonalat jártam már be (nem biztos, hogy a végére értem még...), ahogyan a "mosószappan" cimkéjű bejegyzéseim mutatják. Jelenleg elégedett fázisban vagyok. Saját mosószappan, lereszelve, kiegészítve mosószódával, és szárazon (nem folyékony mosógélnek elkészítve) kerül a mosógép rekeszébe - vagy közvetlenül a ruhák közé szórva, sima ecetes öblítéssel, vagy ha hiányzik az illat, öko öblítővel. Fehér és színes ruháknál is nagyon szépen mos, általában 40-60 fok között megy a program. A történethez hozzátartozik, hogy több szappanos "kolléga" tapasztalata, gyakorlati tanácsai, mintadarabjai segítettek, akár interneten olvasva bejegyzéseiket, akár személyes üzenetváltás során - innen is köszönet nekik a sok segítségért! :) A mosószappanomat is hideg eljárással, kevesebb folyadékkal, tiszta zsiradékból, 0% superfat mutatóval, kevés illóolajjal készítem. (Lehet picit túllúgozni is pár százalékkal, 3-5 százalék bőven elegendő , a szappanka

Mézes kamilla-körömvirág szappan receptje / Honey Chamomille-Calendula soap recipe

A szappankészítő tanfolyam után a Mézes Kamilla-Körömvirág szappan volt az első, amit  otthon, egyedül elkészítettem, és azóta is az egyik legkedvesebb szappanom. Kinézetben van némi fejlődés... Pár gondolat, ami a készítés során a tapasztalataimból ered: mézes-méhviaszos szappanról van szó, így a túlmelegedés veszélye fennáll. A formába kerülés után a szappantömb felügyeletet igényel, a zselésedés és a túlmelegedési szakasz általában kb. 4-6 órával később kezdett jelentkezni (látszik a zselésedés, és enyhén fel is púposodik a massza közepe), ilyenkor az segített, hogy hűtőbe tettem, akár többször is 10-15 percre a tömböt, így próbálva szabályozni a hőmérsékletet. Ez eddig bevált.  gyógynövényt lehet a masszába keverni, friss állapotában (bár így bebarnul), szárított és őrölt formában csak nagyon keveset javasolnék. A második adagba például túl sok kamillát tettem, az illata remekül érződött, de használatkor kellemetlenül dörzsölte a bőrünket. Ha a tetejére kerül, szép

Borotvaszappan 2.0. recepttel / Shaving soap 2.0 with recipe

Elfogy végre az első verziós borotvaszappan utolsó darabja is. Így eljött az alkalom, hogy továbbfejlesszem az eredeti receptet. A tapasztalatok alapján egy, az arcon szépen felhabosítható, jól kezelhető szappan volt, és a Párom bőre borotválkozás után igencsak ápolt, hidratált és puha lett. Ez szuper! :) Ami problémaként jelentkezett, a több hónapja tartó mindennapi használat eredményeképpen, az a megerősödött és gyorsabb borosta-növekedés. Ez már nem annyira... :( Ennek eredetét a szappanba beletett, jó sok ricinusolajban látom. Ezt már rögtön az első "tünetek" idején sejtettem, és most eszerint módosítottam a receptet, kihagytam belőle. A folyadék gyógynövény-főzete a rozmaring és kamilla mellett jó sok körömvirággal gazdagodott. Ápol, gyógyít, regenerál, igazi csodanövény. Tettem bele kevés fehér agyagot - azt gondolom róla, amellett, hogy tisztítja a bőrt, feltöltheti némi ásványi anyaggal, és mivel a leggyengédebb agyagként nevezik, még az érzékeny bőr is szer